Tips på paddlingsvatten ! (J/H Juli)

Efterlyser "tips" på paddlingsvatten inför sommaren. Ämnar göra en kanottur någon gång i Juli och ämnar vara ute uppemot en vecka !

Primärt är det hemlänet Jämtland som är aktuellt - men om ni har tips på något ställe i angränsande län så mottages det tacksamt !

'PiZ'

/ D
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
I jämtland så är Revsundssjön fin. Ja det vimlar ju av sjöar, så det är bara att blunda och peka på kartan.

Jag vill också slå ett slag för höga kusten. En blandning mellan fjäll och skärgård liksom.
 
Rogen..

..men jag skulle också vilja föreslå Ströms Vattudal.

Ljusnan mellan Hede och Sveg. Ammerån, Kallsjön m omnejd, tusan det finns ju hur mycket som helst att välja på.

/BAX
 
Hårkan

Måste slå ett slag för Hårkan. Utsågs till bästa kanotvatten i Jämtland av tidningen Utemagasinet för ett par år sedan och det borde ju stå sig!

Titta gärna in på hemsidan för mer info.

Den bjuder jag på!
 
Underbart... !

...vår djupaste tacksamhet till Er alla !

Har redan begynt en omfattande undersökning av alla tipsen och skall läsa på om Hårkan nu !

'Will be back again soon for more tips !' :)

/ D
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips