tips på ny fågelbok

Jag har "fågelguiden" men skulle nu vilja ha en bok som är mer utförlig. Inte nödvändigtvis fler arter, men gärna utförligare beskrivningar och mer info för varje fågel.
Har ni några tips?
 
Hej Emmma!

Fågelguiden av Lars Svensson m fl är en av de mest detaljrika fågelböcker vi har - fast kortfattad! Men du kanske inte är ute efter någon bok som beskriver fåglarnas utseende utan något annat?

En äldre fågelbok som kommit ur i nytryck är Erik Roenbergs Fåglar i Sverige. Den beskriver fåglarna med en slags poetisk prosa som är väldigt träffsäker när det gäller att fånga arternas särdrag.

Sedan finns det mer utförliga böcker om fåglarnas utseende, men då behandlas t ex sjöfåglar eller rovfåglar i särskilda böcker. Det kanske är något sådant du är ute efter?
 
Rosenbergs bok är kanske boken för mig!
Jag skulle vilja veta mer om fåglarnas beteende och tex om häckning, äggens utseende mm.
 
Jag skulle vilja veta mer om fåglarnas beteende och tex om häckning, äggens utseende mm.

Ja, efter en liten koll i boken så kan jag konstatera att det står om äggens utseende för många arter. Inte för de mest ovanliga arterna men för väldigt många.

I den nya versionen av boken har man tagit bort alla bilder av fåglarna (de var inte så bra, och eftersom du har Fågelguiden så har du de bästa bilder som finns) samt utbredningskartorna. Kartorna är föråldrade, mycket har hänt i svensk natur sedan boken skrevs för snart 60 år sedan.

Så det är alltså texterna som finns kvar. Och de är bland de allra bästa fågeltexter som skrivits i detta land. Om du skaffar boken tror jag du får många fina läsestunder!
 
Tack båda två för bra tips! Jag tror det är dags att köpa rosenbergs bok. Walhbergs ska jag också hålla utkik efter. :)
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Kul! Efter att ha tittat på OBD:s (Bertils) länk till boken av Tage Wahlberg så tycker jag den också verkar väldigt innehållsrik och intressant. Säkert mycket läsvärd. Den verkar innehålla "allt" om fåglarnas bon och ägg, och om deras uppträdande vid boet.
 
Nu har jag hittat en bra bok - Holkliv av Niklas Aronsson. Det är ingen uppslagsbok, men innehåller många trevliga texter och bilder om våra vanligaste holkfåglar. Där kan jag läsa om tex hur många ägg? Hur lång ruvningstid? Hur ser äggen ut? Hur länge stannar ungarna i boet? Vad äter de?
 
Säkert mycket läsvärd. Den verkar innehålla "allt" om fåglarnas bon och ägg, och om deras uppträdande vid boet.????







_____________
GuL on Post
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips