Tips på bra leder runt åre/jämtland

Hejsan!
På lördag åker jag, min flickvän samt våran hund upp till Åre(med omnejd) för att vandra lite under 11 dagar. Tänkte fråga er erfarna om ni har några bra tips på leder som kan tänkas trevliga sommartid? Vi bor I Åre och hade tank oss dagsturer på ca 15km och kan åka I ca en timme för att nå dessa.
Bifogar en lank och skriver de siffror på lederna vi tänkt testa på:
http://media.hallihallå.se/Utemag06_Å-guide.pdf
Led nr:
5,7,8,10

Har ni någon erfarenhet kring dessa?
Kom gärna med förslag på andra dagsturer ni tror/vet är trevliga. Kanske någon I jämtlandstriangeln?
Så mycket utsikt och så lite skog som möjligt(då dessa spenderas tid I varje dag) önskas!


med vänliga hälsnignar
Jesper Thorell
 
Har ni bil? Åka till Storulvån känns ju kanske smart, då är ni ju så gott som på kalfjället. Sedan därifrån kan ni ju gå åt alla möjliga håll :)

Bil mellan Åre och Storulvån tar kanske 45 minuter.
 
Tack för svar!

Om man skall antingen gå upp för getryggen eller storsnasen med hund, vad rekommenderar ni då? Vilken av dessa är mest lättilgänglig med bil?


mvh
Jesper
 
Båda är ju väldigt lättillgänglig med bil. Storsnasen så parkerar ni på lämplig parkering efter vägen mot Storulvån. Tex vid Norder tvärån. Följer ån upp en bit.

Getryggen är ju direkt utanför dörren på fjällstationen så då parkerar ni förslagsvis på den stora parkeringen där.
Skulle jag välja en skulle jag ta storsnasen.
Hoppas ni får en bra tur
 
Jag var upp på Storstaden i helgen och gick denna väg.

Parkera vid norder tvärån . Följ ån upp i ca 1,5 km (finns en stig på södra sidan av ån, det var lite vatten så det var inga problem att gå över ån sedan)

Efter 1,5 km viker du då av och börjar gå uppåt gå i en liten båge då du kommit upp för första branten så slipper du det brantaste.

Sen gick vi över toppen och ned på andra sidan mellan storsnasen och lillsnasen. Tillbaka till ån och följer den ner till bilen igen
 
Tack för svar! Hur lång tid tog det och ungefär hur lång blev vandringen?
Går denna stig bra med hund tror du, och är den lättnavigerad?
 
Jag tror det tog 2 timmar upp för oss. Det finns ingen stig upp på toppen. Man kan följa en stig från vägen som går efter ån. men den måste man lämna när man ska till toppen. Jag tror våren tur blev ungefär 9-10 km när vi gick som jag beskrivit i tidigare inlägg. Blir ju kortare om man går ner samma väg som upp.

Hur det är att gå med hund vet jag inte, det är ganska mycket stenblock på slutet. Som kanske kan göra det jobbigt.
 
Det är mindre sten på baksidan. Så om ni vänder på min beskrivning och går upp där vi gick ner kanske det funkar bättre med hunden.

Det blir kanske nån kilometer längre
 
tusen tack för ´bra och snabba svar!
Hunden får nog sätta på sig sina skor helt enkelt. Hur lång sträcka är täckt av stenblock?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips