Tips på bra flora

avslutad210712

Gäst
Söker tips på en bra flora (visst heter en bok om blommor och växter så...) för fjällvandring. Med bra menas att den först och främst skall ta upp de växter jag kan stöta på i fjällen. Sen bör den helst inte väga flera kg. Bra bilder och helst en kvalitet så den inte ramlar isär.
 
Nordisk Fjällflora av Örjan Nilsson, Bonniers förlag, täcker det mesta i fjällen, utan att vara blytung.

Raskesven
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Örjan Nilssons flora är ganska heltäckande, och dessutom den enda som har bestämningsnycklar, om man nu är road av sånt. Däremot har den ganska taskiga bilder, och nomenklaturen är väl inte helt up-to-date. Smidigt format, om än ganska tjock. 'Light-varianten' istället för kombinationen Krok-Almqvist + Den (nya) Nordiska Floran för den som vill vara nogrann.

Bo Nyléns Fjällflora är tunnare och lättare, innehåller färre arter, men större och bättre bilder. Fin bok att starta med.
http://www.getout.se/index_small.asp?item=513

Pelle Holmberg har skrivit häftet "Våra vanligaste fjällväxter", som förutom kärlväxter innehåller lite annat smått och gott.
http://www.adlibris.se/shop/product.asp?isbn=9151831341&mscssid=5NKCP3WSWTSH9K8LS0NW7Q853TT93NW1

Go tur!
/Per
 
Fjellflora

Hej!
I Norge kan man fortfarande köpa den lilla behändiga bilderboken Fjellflora av Gjaerevoll och Jorgensen, med teckningar av Dagny Tande Lid. Vet ej om den fås i Sverige.
\C.
 
Nilsson eller Nylén

Nilsson bok är väl "bäst" för den som kan något (eller är villig att sätta sig in i ämnet), men vanliga människor med ett mer måttligt intresse av blommorna (som jag) kan nog få adrenalinrusningar i försöken att begripa facksnacket. Då är väl Nyléns ett bättre val. Om du vill ha en flora som "skall ta upp de växter jag kan stöta på i fjällen" låter det som att du inte vill ha en störtflod av kryptisk information för att identifiera varenda liten udda art i alla dess varianter. (Men att Edvin Nilsson gör "ganska taskiga bilder" kan jag inte hålla med om.) Gjarevell/Jörgensen/Lid är ju näpen men jag skulle hellre ta Nylén; det står ju så lite i norska boken.

Eller kanske så: Nilsson, som jag själv har, blev med tiden stimulerande genom sin gedigenhet: själva det kompakt professionella förbluffade och väckte förundran, efter den inledande förbittringen över att allt var skrivet på grekiska.

Så jag vet inte vad man ska svara. Kanske är Nilsson bäst, eller så sämst - för att man får veta alldeles för mycket.

Lars
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips