Tips på berg att bestiga

Hej på er!

Jag har bestigit Kebnekaise och Galdhöpiggen och en del mindre berg i Skottland. Nu vill jag ta steget längre och högre!

Har ni några tips på fina berg att bestiga?
Jag har funderat på Kilimanjaro men blir lite trött på berg som är så "hypade", dvs att allt är dyrt och det är jättemycket folk.

Nivån tänkte jag kanske mellan Kebnekaise och Kilimanjaro, så att man som vandrare ska kunna ta sig uppför men ändå en utmaning.

Jag blir jättetacksam för era tips!

Hanna
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Det finns hur mycket som helst i nästan vilket bergsområde som helst. Det är ofta bekvämt och lättillgängligt i Alperna med hyttor långt uppe i bergen som tjänar som bas för lättare eller svårare bestigningsturer. Många toppar är dessutom tillgängliga direkt från byarna i dalgångarna då man kan ta lift upp dit där bestigningsturen börjar.

Det är omöjligt att ge tipps på enskilda toppar, eller ens enskilda alpområden. Vill du bestiga toppar som inte kräver "alpin kompetens" dvs. klättring eller glaciärvandring så kan du googla på tyska "wandergipfel" (vadringstoppar) så får du hur många förslag som helst i alla alpländerna. Lycka till!
 
Nu skriver du att det ska vara högre än Skandinaviens högsta men landade just i Molde. Bergen här är väldigt alpina i karaktären och det finns gott om svindlande kammar. Nästa steg kan vara högre. Eller så kan det vara att öka svårighetsgraden. Om du är intresserad av alpinism går det mycket ut på att försöka bestämma en rutt med kikare och anteckningar. Sen kan man försöka sig på en bestigning. Kanske sätta basläger och försöka sig på många olika. Höga Tatra är som sagt trevligt men lite av en kronjuvel. Svårt att överträffa.
 
Om du kan gå över glaciär så är Monte Rosa i Alperna ett bergsmassiv med 18 toppar över 4000m. Alpernas andra högsta m fl.
Mindre folk än i Mont Blanc massivet.
 
Monte Rosa är definitivt inget för vanliga bergsvandrare. Turen är lång, går över en sprickfylld glaciär och avslutas med klippa. Toppen är dessutom så hög att dom flesta behöver göra ett par acklimatiseringsturer innan dom ger sig på Monte Rosa. Utan alpint kunnande och dito utrustning så är det en tur som lämpligen görs med bergsguide.

Det finns mycket mer lättillgängliga berg som inte är så kända och inte så krävande men ändå utsiktsmässigt vackra inte minst i Österrike.
 
Jag tänker inte polemisera om detta. Det jag vill säga är bara att urvalet är så enormt stort. Vad man väljer handlar om ambitionsnivå, förkunskaper samt inte minst vart man vill åka. Jag tycker inte man skall välja område efter en specifik topp utan välja område efter andra kriterier och sedan hitta lämpliga toppar där. Vill man vara bland snötäckta berg kan man välja att åka till Ötztal i Österrike, vill man vara bland spetsiga toppar så åker man till Dolomiterna i Italien. Lättbestigna och vackra toppar finns överallt. Tycker man inte att nättillgänglig information räcker så finns massor av trevliga guideböcker att botanisera i. En sådan är "Leichte 3000er in den Ostalpen". Lätta tretusenmeterstoppar i Östalperna. (Öster om Berninapasset). Hittas på www.bruckmann.de . Den är visserligen på tyska men den grafiska informationen är tillräcklig för att det skall gå att förstå innehållet.

En webbadress med bra tips (ledsen, men även den på tyska som är det språk den mesta informationen om Alperna finns) är: www.hoehenrausch.de/wandern/3000er
 
Senast ändrad:
Sarektjåhkkå tycker jag är ett roligare och mer äventyrligt alternativ till Kebne. För att: Det är inget lämmeltåg på vägen upp. Du slipper lyssna på rotorblad. Du är beroende av dina beslut då det inte finns särskilt mycket folk i omgivningen som du kan få hjälp av om något händer. Man slipper "kungsvägen".

Är det mer den fysiska utmaningen du är ute efter så rekommenderar jag något högre, där höjden blir en utmaning i sig.
 
Seon, så mycket text men du har ännu inte svarat på ts fråga. Att tipsa om någon topp. För det anser du vara omöjligt...
Jag förstår verkligen inte. Alla andra här har ju gjort det omöjliga möjligt och svarat.
 
Tusen tack för alla svar, vad schyssta ni er som ger tips!
Vi får se vad det blir för topp till slut :) jag ska undersöka de ni har tipsat om lite mer.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips