Tiderace excite

Är det någon som vet skillnaden mellan årsmodell 2008 och 2009.
Är intresserad av att köpa en hardcore tillverkad av Plastex i Polen årsmodel 2008.
2009 flyttades produktioen enligt vad jag har hört till finland. Varför? Är det någon skillnad i materialval och kvalitet?
 
Är det någon som vet skillnaden mellan årsmodell 2008 och 2009.
Är intresserad av att köpa en hardcore tillverkad av Plastex i Polen årsmodel 2008.
2009 flyttades produktioen enligt vad jag har hört till finland. Varför? Är det någon skillnad i materialval och kvalitet?

trodde jag kände till dem, men plastex, Polen och hardcore?

Hardcoren är glasfiber plus kolfiber, 2008 med hel fotplatta och sits som kan flyttas framåt och bakåt med skruvar, de nya har fotpinna och en simplare sits.

Plastex?

--- Mats ---
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Plastex varianten är något sämre allmänt vad gäller kvalite. Man märker det nog främst på alla detaljer. Kommer inte ihåg vilken modell men tror det var Xcten, Lårstöden/vingarna är lite sämre placerade för vissa personer på 2008års modell.
 
Fotplattan i de första tiderace var ju kanon. Sen fattar jag inte den nya lösningen med traditionellt fotstöd...hur f.. kan man borra hål genom skrovet, dessutom under vattenlinjen, på en 30000 kronors båt?

Tack och lov så finns ju orginalet från Wales kvar.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips