Tegsnäs+telemark

Jag skulle vara intreserad av att prova telis kängor till mina tegsnäs skidor.
Bara för att gå på tur i (jakt) lätt att ta på och av och möjlighet att gå kortare sträckor.
Varma bör dom också vara, stabiliteten är inte a,o men väl fuktionen bindning-sko det ska gå att ta på och av flera gånger på en dag och utan att ta av sig handskarna.
Själv är jag novis inom området telemark men tror att det kan finnas vad jag söker här.

Helst ej allt för låga skaft.
 
På mina Tegsnäs sitter...

Jag har Rottefella Super Telemark på mina Tegsnäs och skidar med Lundhags Vintersport Extrem (filtfodrad pjäxa från sent åttiotal) samt använder även Scarpa T4. Jag tycker att det är en mycket bra kombination, men kommer att byta till Riva I eeler II som är ändå bättre om man vill ta på och av skidorna några gånger per turdag.
Jag har oxå åkt med Kabys stövelbindning och Tegsnäs egen bindning men tyckt att dessa ger för dassig skidkänsla om man älskar att åka skidor.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Bygelbindning

En bygelbindning i kraftigt utförande som tar tjocka sulor.
De kanske inte längre finns kvar på marknaden
 
Super Telemark finns åtminstone kvar på http://www.rottefella.no

Är det nån som provat att använda Riva 3? Jag har en omgång Epok-, Kaby- samt Riva 3-bindning liggande, som jag skulle kunna skruva på. Blir det för stelt med Rivan?

/Håkan
 
Riva på tur

Riva I och II fungerar utmärkt som turbindning om kabeln till Riva III gör den mycket stelare för turåkning har jag inte erfarenhet att uttala mig om.
Riva I som är en utmärkt turbindning såg jag fanns på Rottefellas hemsida som "Nato M98" för nordicnorm 75 mm.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips