Taklampa för tält.

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Kolla med Rindab dom är den Svenska distributören av Fenix lampor och tillbehör eller med Elspeciall som också har ett stort utbud av Fenix produkter.

Mvh troswe
 
Såg en rolig liten kombilampa på kickstarter som jag tänkte få dela med mig av. http://www.lanternkick.com

Möjligt att ta bort skärmen och använda som ficklampa, kan även ladda mobilen med den. Men det är klart 89 dollar är ju lite saftigt.

0810eb3440e632f5cfa2120a2c92694c.jpg
 
Finns sådana här små magyoghurt med bakterikulturer från inre Tibet m.m
i butikerna.Finns massa olika storlekar.

Fixa till den så man trär den på toppen av ficklampan så var man en skön diffus ljuskälla.
Har man en 500-800 lumens lampa med stake är det ordentligt med ljus.

Jag råkade se den här tråden häromdagen och även fast jag alltid har pannlampa när det är mörkt så har jag tänkt att det hade varit fint med ljus i tältet.
När jag sedan såg ovanstående kommentar (som jag fick läsa några gånger innan jag förstod) bestämde jag mig för lite hemmafix.

Efter jobbet åkte jag förbi Jula och köpte ett trepack lampor för 49:- och sedan Willys där jag köpte ett 6pack miniyoghurt med kort datum för 9:-

Med lite tejp och en del av ett nyckelband blev resultatet såhär:
 

Bilagor

  • IMG_1058.jpg
    IMG_1058.jpg
    49.1 KB · Visningar: 825
  • IMG_1061.jpg
    IMG_1061.jpg
    27.7 KB · Visningar: 748
Perfa och sen har du en backuppficklampa om du tappar/har sönder en.

Jag kör med lös kon till ficklamporna , det blir fan så ljust med 1000lumens läget i ett tält - man kan göra en hjärttransplantation i det ljuset.Eller ha ljusterapi under mörka vinterkvällen med en flarra glögg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips