tändare

På vissa kan man ju ställa storleken på lågan. I övriga fall avråder jag starkt ifrån att meka med tändaren. Jag har sett på lite för nära håll hur kraftig smällen blir när en engångständare exploderar och aktar mig noga i fortsättningen. Behöver du större låga så är det smartare och säkrare att byta till en större modell helt enkelt. Har du provat torchtändare? De är ju som små blåslampor. Är det också för klent så hittar du små butangasdrivna blåslampor hos t.ex. Clas Ohlson. Vad är det du ska göra som kräver en så kraftig låga? Stay safe.
/R
 
vet ni hur man kan få en tändares låga att bli längre/större/högre det kan behövas att ha en längre låga ibland.

Är det en enkel tändare med en plastregulator som kuggar i ett drev så tar du först bort metallhöljet (kan vara lite pilligt och en kniv kan vara bra som hjälpmedel), sedan kan du vrida plastregulatorn till högsta läget och sedan "kugga av" regulatorn genom att lyfta den uppåt, vrida tillbaks den(utan att drevet går tillbaka), kugga fast den igen och återigen vrida mot högsta läget. Gör så tills du fått en nog hög låga.
 

Aktuellt

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips