Paris pulkan / Fjellpulken transporter när man skråar längs

Jag har testat både Paris pulkan och Fjellpulken transporter på längre turer i fjällen. Ibland med rep/VP-rör och ibland med fasta skaklar.
Jag råkar ut för samma problem med båda pulkorna när man skråar och underlaget är relativt hårt. Pulkan glider åt sidan och det kan bli lite svårt om det dessutom är tråd , stolpar eller rejält brant. Därför tänkte jag sätta dit en eller två L-profiler i aluminium som förhoppningsvis håller pulka på plats bakom mig.

Är det någon som har testat denna lösning och har några tipps?
 
Problemet finns nog mer eller mindre för de flesta kombinationer av skaklar och pulkor.

Rimforspulkor kanske är bättre?

Att undvika att gå på skrå är ofta bra strategi när man spårar uppför på kalfjäll dvs gå i fallinjen sakta uppför om det är möjligt eftersom det spar energi oavsett om man har pulka eller inte.

Jag tror inte på idén med L- profiler tror att ökat dragmotstånd tar bort den eventuella vinsten på skrå.

Att sätta dragbältet snett dvs lägre mot dalen kan få pulkan att spåra bättre utan att glida i sidled nedåt åtminstone med hyfsat styva skaklar.

Thure
 
Jag har Canada plastlådan och endast provat den 2 d men vid första nedförsbacken glider den på sidan trots att jag har ett bromsrep bakom men troligen för klent.
Finns många förlag på AL profiler under Jag hade tänkt med vingmuttrar för att kunna lossa om det inte funkar och med bultar med platt skalle under som går att sätta i hålen när profilerna är borta.
Jag har byggt egna drag skaklar.
Jag hade en gammal ramryggsäck och fäste skaklar med karbinhakar av klätter kvallitet enklare gick av i spåret upp till första uppförsbacken.
T-B hur åka med snett dragbälte?
Ev ha infästningar för skaklar på bältet på 2 olika höjder,ev ha någon vridning på skaklar i fäste på pulkan.
Jag räknar med att denna pulka klarar bara några få veckor skulle jag bo så att jag anv pulka mkt skulle jag skaffa någon av de i trä då GF är mkt tunga och lika min svår att reparera på tur.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips