Ta sig mellan Kiruna flygplats och Abisko (efter 22:a september)

Ska på kurs i Abisko 22-27 september och kan flyga riktigt billigt från Arlanda. Dock så blir hemvägen knepig pga att buss 91:a slutat gå. Några idéer hur man tar sig till flyget helst med avgång lördag 12:25 eller söndag 14:30, helst lördagen dock - detta utan att det kostar hur mycket som helst.
 
SJ's tåg går dagligen kl 12.00, framme i Kiruna 13.20. Borde funka på söndagen om du tar detta i kombination med taxi från Kiruna station. Idag kan du köpa en biljett Abisko-Kiruna för 59kr med detta tåg.
 
Tack för snabbt svar! Blev oväntat jobbigt när bussen slutat gå precis 22:a september. Får slanta ett par hundra i taxi antar jag från stan till flyget då.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips