Ta sig från Gällivare till Ritsem när buss 93 ej går?

Hej!

Vi är ett gäng vänner som ska ut och vandra här i början av juni, närmare bestämt 8-13 juni.
Vi tänkte gå runt i treparksmötet och utgå från Ritsem.
Vi har dock varit dåligt pålästa om busstider och märkte nu att
buss 93 från Gällivare till Ritsem inte börjar sina turer förrän den 13/6.

Är det någon som har något förslag på hur vi tar oss till Ritsem förutom buss? Alla tips uppskattas :)!
_____________________
 
Egen bil eller taxi är väl alternativen. Har ni koll på när båten över Akkajaure börjar köra? Den brukar börja först veckan efter midsommar.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Ni kanske också ska kolla upp snöläget, än så länge är det ganska mycket vinter kvar där uppe vad jag hört på jobbet.
Vissa hoppas på att få köra skoter i juni, så inget är omöjligt...
 
En smula optimistiskt...

Hejsan,

Jo som redan antytts är det väldigt mycket snö kvar uppe i Lapplandsfjällen och kollar man in prognoserna ser det inte ut att vara någon större värme den närmaste tiden. Men snö är väl en sak, är kämpigt att vandra på men sällan värre än så.

Men kollar man in webbkameran från Björkliden (http://www.webbkameror.se/skidkameror/bjorkliden/index.php) och kikar på hur Torneträsk ser ut skulle jag nog vilja påstå att det är en "smula" optimistiskt att tro att man tar sig över Akkajaure om tre veckor. Den vanliga båten till Ännonjalme börjar inte gå förrän den 23:e Juni och min gissning är att det blir mycket svårt att fixa tjuts även från privatpersoner så tidigt som den 8:e.

Så mitt tips är att lägga om turen. Vill ni in mot Sarek är nog Sourvadammen det säkraste kortet.

/ stefan
 
Det blir nog lite för tuff vandring för oss i den snön som det verkar vara. Nu har vi ändrat om oss till Muddus nationalpark. Det borde kunna vara lite lättare för oss :) Tack för svaren!
 
I Muddus bör ni inte missa Muddusfallet och den djupa och storslagna ravinen Måskoskårså, som är en rest från tiden då gigantiska issjöar dämdes upp och sedermera brast. Muddusälvens utlopp kan också förläna er fint fiske, om det vill sig rätt. Om ni vill gå genom hela nationalparken kan ni ju spankulera längs med Luleälvens strand och ta vänster upp till Måskoskårså, därefter följer ni stigen genom skogen tills ni kommer till Muddusfallet. Sedan är det bara att se om stigen kan ta er genom hela parken, eller om ni blir tvungna att vända efter någon mil. :)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips