Synpunkter om rutt runt Kebne

Tror det var förra eller förrförra året som en grabb blev utflugen med helikopter efter han inte lyckades stanna och lyckades bryta ena benet.
 
På 1) säger jag att det är enkel vandring i Vistasdalen -och fin, tycker jag.

På 2) (Vistas-Tarfala) så är det betydligt tuffare pga höjdskillnaderna, men en fin tur om vädret är på er sida. Leden är tydlig över till Kaskavagge (förutsatt att ni kan läsa karta), men kan sen vara lite klurig att hitta på väg upp mot passet mot Tarfala. Karta och kompass löser det problemet. Nedstigningen mot Tarfala är som redan påpekats brant, så där ska man ha tid på sig. Å andra sidan så bjuder den passövergången på en av fjällvärldens finaste utsikter sägs det. Själv hade jag mulet och snöfall när jag gick där (juli 2012)!

Huruvida det är en lämplig tur för er beror på er friluftsvana, fysiskt bör det inte vara något problem. Däremot kommer det andra alternativet som föreslagits inte att innebära obehagligt mycket folk, såvida ni inte är direkt folkskygga.

Lycka till!
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Kanon! Tack för alla svar allihopa.
Ska sätta mig med dom andra och kartan och klia oss lite i huvudet och se vad vi hittar på att göra. Betydligt mer kött på benen nu!
 
Starten är OK, men med tanke på vad du skriver om er tidigare erfarenhet skulle jag föreslå att ni istället väljer att gå Vistas-Nallo-Sälka-Singi-Kebnekaise fjällstation-Nikkaloukta, dvs följer leden runt Kebnekaisemassivet. Denna sträcka är mycket vacker.

Om vädret tillåter kan ni ta er upp på Kebnekaise via Västra leden, Durlings led (basläger i Singivagge som ni passerar med vägvalet ovan) eller Östra leden (guidad tur.

Precis den turen vandrade jag 2012. Jag håller med om att den är väldigt fin. Vistasdalen är kanske lite seg. Det hela avslutades med två dagar på Kebnekaise Fjällstation. Jag hade tur och vädret var kanon första dagen så då blev det en bestigning av Kebnekaise. Dag två ägnades åt en tur till Tarfala.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips