Sylarna

Juventus88; sa:
Henrik!

Gick ni från Storulvån över Lillulvån (bro??) mot Spåijme och sedan till Sylastationen på vägen ut? Isåfall, hur såg vattenläget ut där och hra du någon uppfattning om hur Sylälven såg ut?

Johan

Johan,

Ja, det var den vägen vi gick. Vi gick dock inte fram till själva sylstationen utan stannade vid Gamla Sylen rastskydd innan vi fortsatte mot enkälen. Fram mot rastskydded var det inga problem att gå. Broarna vid lill-ulvån och den över vattnet från långtjärnen låg ute och det var inga problem med dem. Kan inte svara för bron vid sylstationen då vi som sagt inte gick upp dit, dock kan jag säga att det var ordentlig fart på sylävlen, inte så att den svämmade över fåran, men det var rejäl fart på vattnet. Där vi stod, ungefär i höjd med Gamla Sylen rastskydd skulle ett vad vara omöjligt.
 
Sylälven bör kunna gå att gå över vid snöbroar som finns i höjd med Borgen, ungf på 1100 meters nivån

Annars är det möjligt att

1. Det är kallt nån dag och sylälven blir vadbar på "rätt" ställe
2. Bron är utlagd, den borde väl bli det snart.

Över kommer man alltid, men man kanske inte vill knata ända upp till Tempeldalen.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Precis vid den här tiden förra året skedde samma sak först värmebölja och sen snöfall, iofs var det bara på fjället som det föll snö. Men lite intressant är sammanträffandet!

Det ska vara lite ruskväder, annars är det inte en svensk sommar :)
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
http://www.meac.se/sub_2/helags/wind.asp

Läget just nu vid Helags kan man se här (temp. fungerar ej)
Verkar vara lite snöigt för tidiga vandrare!!!!


helags.jpg




[Ändrat av tassemark 2007-06-15 kl 11:11]
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.