Sy om sovsäck till quilt

Hej!
Söker lite erfarenheter om att sy om en sovsäck till quilt.

Tanken är att ta en billig dunsovsäck, klippa bort blixtlåset och lite av materialet, sy ihop fotpåsen och sen sätta elastiskt band på några ställen.

Funkar detta bra?
Hur mycket kan man spara i vikt?
 
Vikten har jag ingen aning om men sprätta bort blixtlåset och sy två sömmar som du klipper mellan varje gång du vill ändra storlek. Var gärna utomhus när du klipper i duntyg.
 
Har själv funderat på detta. Gissar att du klipper bort ca 20-30% av säcken så vikten minskar inte så drastiskt. Blir nog lättare om man köper en färdig under quilt i dun fast lätt stoppad.
Alternativt köper en begagnad UL dunsäck och modifierar.
Mitt problem var att få ned vikten med hammock men om man inte vill frysa ändan av sig och undvika regn från ovan (tarp) så blir det tungt.

Sen har du ju varianten med hål i fotändan av "sovsäcken" och du stoppar in hammocken i sovsäcken. Då får du under quilt och täcke i samma lösning.
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Bra tips! Det får bli syateljé på gräsmattan i helgen ;-)

Hur gick det med ditt projekt att sy quilt av sovsäck? Har en gammal Caravan Skvader (eller två snarare) som jag tänkte försöka konvertera till någon form av underquilt. Kommer inte bäras med på några långturer så vikten är inte det primära men kan man bli av med några hg här och där så absolut:).
 
Jag klippte bara bort blixtlåset på min sovsäck, och använder den som en quilt. Och fotpåsen är helt ok som den är, men har inte orkat sy på några band.
 
Senast ändrad:

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.