Stryps av sovsäcken!

Fjällräven Silhouette...

En bra säck för den som snurrar, är Fjällräven Silhouette. Kroppsformad, med möjlighet att "snöra av" olika zoner. Jag snurrar omkring själv rätt friskt, men känner mig mindre insnurrad med denna sovsäck...
 
Uppsnurrning

Om du oftast är ute med han den där som brukar trassla ut dig, kan kanske sovsäckar som dras ihop vara en lösning på problemet. Då kan du ju inte vrida på säcken utan att vrida med dig din man, och det borde du inte orka. Om man sen kompletterar med ett glidigt sovsäckslakan var så borde ni inte sparka ihjäl varandra heller.
 
Re: Uppsnurrning

hanspers; sa:
.....
Om man sen kompletterar med ett glidigt sovsäckslakan var så borde ni inte sparka ihjäl varandra heller.

niben; sa:
.....
Ett sovsäckslakan i siden kanske kan avhjälpa detta om du har den typen med bummul som innertyg.
Enda gångerna jag vaknat ihopsnörd i sovsäcken är just när jag använt en tunn innerpåse i siden. Som att vakna i en kondom, fast inte elastiskt.

Raskesven
 
Re: Re: Uppsnurrning

Raskesven; sa:
Enda gångerna jag vaknat ihopsnörd i sovsäcken är just när jag använt en tunn innerpåse i siden. Som att vakna i en kondom, fast inte elastiskt.

Raskesven
Kanske det kanske.

Jag brukar sova med ett syntet-lakan från haglöfs. Och klara mig från uppsnurring. Men jag är ingen jättesnurrare, brukar mer känna mig strypt av diverse remmar jag trasslar in mig i i sömnen
 
Hittad!

Gissa vad jag hittat! Just det, en sovsäck med ärmar som dessutom är riktigt billig. Tung, ful, men vad gör det!

http://www.militarlagret.se

Jo, hanspers, jag är oftast ute med "han som brukar snurra ut mig". Bara det att oavsett om vi har en eller flera säckar, så måste jag väcka honom varje gång det piper "mamma" någonstans i kåtan - och det gör det ofta! Dessutom vaknar jag vid femtiden när vi är ute och smyger jag mig upp då fryser "guben min" och så ska han ju inte behöva ha det?! Nu ska jag i alla fall göra ett provköp och se om modellen med armar fungerar som jag tänkt. Gör den det får jag väl sy ett överdrag, så omgivningen slipper lida av åsynen! Hej på Er. Anna
 
Hittad 2

Länken ovan "Hittad!", är visst tokig. Skriv .com på slutet istället, så kommer Du till Karlskrona...Anna
 

Aktuellt

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 8 kommentarer

Svenskt Friluftsliv mobiliserar inför valet – och poddar hos Utsidan!

Friluftslivet är Sveriges tredje största folkrörelse men glöms bort i den politiska debatten. Det vill organisationen Svenskt Friluftsliv ändra på.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips