Stormmattors vara eller icke vara!?

Har funderingar på att låta Hilleberg sy på stormmattor på mitt Nammatj 2. Det skulle kosta mig 750 kr, + frakt gissar jag, och tältets vikt skulle öka med 300 gram.

Vad säger ni, någon som prövat eller har några tankegångar?
 
Det kommer helt an på hva du skal bruke teltet til.

Jeg har et Helsport telt med stormmatter, og min erfaring er at det er bra å ha om vinteren for å forhindre at snö fokker inn (man spar snö oppå mattene), og om sommeren i sterk vind for ekstra forankring. (ved hjelp av stener).

Vektökningen er marginal, så det er först og fremst når du skal bruke teltet som bör avgjöre dette.
 
Ja, jag kanske skulle förtydligat? Ytterligare möjlighet till stabilitet och att undvika att snö kommer in var just vad jag eftersträvade.

Det jag undrade var snarare hur mycket ventilationen försämras? Några andra nackdelar?
 
Förmodligen en hel del

slob; sa:
Det jag undrade var snarare hur mycket ventilationen försämras? Några andra nackdelar?

Utan att själv ha stormmattor på mitt Nammatj, så törs jag påstå att det påverkar ventilationen ganska mycket att göra tältet så tätt. När man ofrivilligt får samma täthet pga ymningt snöande är ventilationen i tältet inte god direkt. I en stormsitaution spelar det kanske mindre roll, det viktiga är att tältet står kvar. Men stormmattorna kanske innebär att du även i bättre väder, då ventilationsmöjligheterna under duken verkligen är trevliga, inte riktigt har möjligheterna att ventilera. Eller du kanske har ett sätta att vika upp mattorna så att de inte stör?

Lycka till med köpet!

/Micke
 
Jag tror inte att ventilationen blir så annorlunda med stormmattor eftersom man ju ändå oftast skottar upp snö längs kanterna och på så vis stryper ventilationen.

Jag har aldrig under mina ca 90 tältnätter på vinterfjäll upplevt nåt särskilt problem med att det har drevat in snö tack vare att jag alltid skottar upp snö runt duken.

Hyffsad ventilation får du genom att sova med innertältet nästan helt öppet. Kan vara bra att ha dörren uppdragen ca 20 cm för att hindra t.ex. lämmlar från att komma in i innertältet.

/Per
[Ändrat av Luffarn 2004-01-28 kl 17:26]
 
Tack för svaren.

Jag förutsätter att stormmattorna skulle vara upprullningsbara, annars är det inte intressant. Jag tycker även att det kan vara väl bökigt att förankra tältet bra i stenig terräng. Kanske behöver pröva hårdare och smalare tältpinnar?

Har tidigare bara varit ute på en vintertur med mitt Nammatj, ska pröva tältet under två till nu i vinter innan jag bestämmer mig.
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.