Stor gryta i gjutjärn.

Tips

Skeppshult gör väl stora gjutjärnsgrytor, eller? (deras sida är nere...)

"Skeppshult.com genomgår underhåll, vi hoppas att vara tillbaka inom kort.Vi ber om ursäkt för eventuella olägenheter."

Mvh troswe
 
Undrar om

inte koppar eller mässing eller malm var vanligare än gjutjärn på tvättgrytor. Googla och bildsök så kanske du hittar nåt på Tradera eller Blocket.

Thure
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Det känns som om fattigfolket i exempelvis Sydamerika är trendledande inom detta. När jag bott med glada vänner där i deras jordgolvbostäder och öppna eldar tror jag ingen skulle betala de priser vi måste punga upp med för järngrytor med järnlock.

Världen över i dessa länder fixar man käket över öppna eldar med enkla medel. Okej nu finns inte det här att köpa här till lågpris men ändå.

Nöden är uppfinningarnas moder brukar det sägas.

Men järngrytor över eldar funkar här som där. 😊
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips