Stövel eller känga i fjällen?

Kängen-avtalet gäller fortfarande!

Eftersom jag alltid varit en laglydig medborgare ser jag det också som min yttersta skyldighet att följa Kängen-avtalet. Valet mellan stövel och känga blir därmed en enkel procedur.

Kängen-avtalet infördes för att förverkliga den fria rörligheten över det gamla Europas gränser och vad kan väl vara bättre att ha på fötterna än ett par rejäla, väl ingådda kängor när man förflyttar sig inom EU?
Vi måste lita på våra folkvalda politiker i denna fråga...
 
*L*
Följer du sängen-avtalet oxå?
Fri rörlighet med en Hästen´s på ryggen :)
Ursäkta.

Jag velar oxå mellan känga o stövel, men tycker nog känga vinner i längden på bättre stöd åt foten o vristen. Stukad leder (på kroppen) är inte kul i fjällen.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Re: Stövlar utan tvekan!

mbgreg; sa:
Har provat både kängor och stövlar och resultatet är tveklöst: stövlar!
Då håller jag fötterna torra och får inga problem med skavsår. Likaså är det bättre både vid enklare s.k. stövelvad och i blötmarker.

Med ett par höga Lundhags på fötterna har i alla fall jag hållt mig snustorr över de blötaste fjäll. "Stövelvad" har inte heller varit några problem.
Helläderkängor har dock en tendens att på i alla fall mina fötter bli lite sura efter en dags klafsande i blöt terräng.

Om man får skavsår av kängor eller stövlar är nog individuellt, men ett par stövlar kan du ju aldrig gå in om de inte sitter bra från början.
 
Svårt att köpa rätt

Där tror jag att Martin hittade svaret på diskussionen. Ett par kängor behöver man gå in och de kommer troligen att sitta kanonbra efter ett tag. Stövlar är svåra att gå in. Mina stövlar sitter mycket bra på foten, men jag var tvungen att lägga in två iläggssulor och ha två par kraftiga strumpor på fötterna. Ett par bkåsor som egentligen inte stör vandringen har jag fått dras med, men det spelar ingen roll tycker jag.

Ni som provat stövlar, men ratat dem pga dålig passform eller skavsår, har kanske helt enkelt inte fått tag i rätt stövel från början. Alltså kan det vara så att det är svårare att köpa en bra stövel än en bra känga som formar sig efter foten. (Bra avspeglas på passformen.)

Stövelns överlägsenhet vid stövelvad och annan blöt mark torde dock gått fram av alla inlägg i den här tråden.
 
!?

Ja, det mesta har väl redan sagts.Mycket sten och skravel utanför lederna passar nog kängor bäst (ger alltså foten mest stöd).Blöt halvhög sly och mycket vad och det regnar i flertal dagar,kanske stövlar är bäst . Att det sedan finns vattentäta kängor som aldrig torkar när de är blöta innuti ,den diskussionen lägger jag mig inte i.
/Matserik
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips