Stighudar eller ej Abisko-Nikka?

Är det att rekomendera att min kompis köper ett par stighudar till vår tur Abisko-Nikka via Vistas/Nallo kring påsk? Hon är tveksam pga kostnaden.

Jag har sagt att det nästan krävs men blir osäker då jag ganska ofta har gått oledat och med en pulka på släp tidigare vilket inte blir fallet nu. Då har hudarna varit ovärderliga.

Båda har gått på tur tidigare men jag fler gånger btw.



Alltså:
Hudar eller ej på led mellan Abisko-Nikka?
 
hyra?

Kan man inte hyra hudar på fjällstationerna? - Lite trixigt att lämna åter om man inte går i cirkel men det det borde gå att lösa med posten.

/Patrik, som köpt beg fd utnyrningshudar på fjällstation i Jämtland
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Hudar!
För större delen av den sträckan går det alldeles utmärk utan hudar, men jag har nog gärna hudar på i stigningen från Abiskojaure mot Alesjaure, första biten upp i Stuor Reiddavagge från Vistasdalen samt kanske framförallt i stigningen från Nallostugan upp mot sjön, Reiddajaure heter den väl, i passet mot Sälka.
Däremot kan det nog räcka med korta s.k "kicker skins". Det är lite rea på Addnature på Black Diamonds kicker skins, de är bra.
 
Beror på snöförhållanden mm. Vallningsfria belag och kickerskins är en bra kombo i april men i år är påsken tidig och kanske funkar blå valla hela turen för er.

Vad har hon för skidor? Låna kicker skins?

Thure
 
Man klarar sig utan. Visst är det tillfällen då det är (riktigt) smidigt att köra med hudar, men med lite envishet och gott humör går det bra ändå. Mina fem öre!
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Vad har hon för skidor? Åsnes har korta hudar för en rimlig peng, funkar fint i så gott som alla stigningar om man inte drar pulka!
Har dem på även med pulka eftersom glidet är ovärderligt, bara i de värsta stigningarna de långa hudarna åker på! :)
- Och jag håller med ovan, för humörets skull rekommenderar jag absolut någon form av hudar!
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.