Stighudar eller ej Abisko-Nikka?

Är det att rekomendera att min kompis köper ett par stighudar till vår tur Abisko-Nikka via Vistas/Nallo kring påsk? Hon är tveksam pga kostnaden.

Jag har sagt att det nästan krävs men blir osäker då jag ganska ofta har gått oledat och med en pulka på släp tidigare vilket inte blir fallet nu. Då har hudarna varit ovärderliga.

Båda har gått på tur tidigare men jag fler gånger btw.



Alltså:
Hudar eller ej på led mellan Abisko-Nikka?
 
hyra?

Kan man inte hyra hudar på fjällstationerna? - Lite trixigt att lämna åter om man inte går i cirkel men det det borde gå att lösa med posten.

/Patrik, som köpt beg fd utnyrningshudar på fjällstation i Jämtland
 
Hudar!
För större delen av den sträckan går det alldeles utmärk utan hudar, men jag har nog gärna hudar på i stigningen från Abiskojaure mot Alesjaure, första biten upp i Stuor Reiddavagge från Vistasdalen samt kanske framförallt i stigningen från Nallostugan upp mot sjön, Reiddajaure heter den väl, i passet mot Sälka.
Däremot kan det nog räcka med korta s.k "kicker skins". Det är lite rea på Addnature på Black Diamonds kicker skins, de är bra.
 
Beror på snöförhållanden mm. Vallningsfria belag och kickerskins är en bra kombo i april men i år är påsken tidig och kanske funkar blå valla hela turen för er.

Vad har hon för skidor? Låna kicker skins?

Thure
 
Man klarar sig utan. Visst är det tillfällen då det är (riktigt) smidigt att köra med hudar, men med lite envishet och gott humör går det bra ändå. Mina fem öre!
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
Vad har hon för skidor? Åsnes har korta hudar för en rimlig peng, funkar fint i så gott som alla stigningar om man inte drar pulka!
Har dem på även med pulka eftersom glidet är ovärderligt, bara i de värsta stigningarna de långa hudarna åker på! :)
- Och jag håller med ovan, för humörets skull rekommenderar jag absolut någon form av hudar!
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.