STF har (delvis) förstört Sylarna

Status
Ej öppen för ytterligare svar.
Det är bättre att lägga sina slantar på ett bra tält och vandra annorstädes - till de kvarvarande guldkornen och till ödemarken.

Världen är på väg mot ett håll som ingen av oss önskar. Under tiden: "The giordo rusk ok mycket bang", för att citera Erikskrönikan.

Ta bara med ert skräp när ni är ute. För ert eget samvetes skull. Något annat kommer vi aldrig att uppnå. Jag vet inte hur många "Real Turmat"-förpackningar jag sett på mina fjällturen, kastade vind för våg.

Varför då reta upp sig på partyfolket?
 
Support

Jag delar fullständigt Joannas ide om att skapa en opinion för att få en jämnare satsning av resurserna inom STF. Skriv även du en rad för att visa att vi är många.
 
Väl skrivet Joanna - jag stöttar dig. Bra om vi kan få till en debattartikel eller liknande på ämnet, vi verkar vara många som är måna om att "vanligt folk" ska kunna komma ut till fjälls utan att det ska kosta en förmögenhet. Det är ju enkelheten i fjällen som är lyxen :)
 
Det är bättre att lägga sina slantar på ett bra tält och vandra annorstädes - till de kvarvarande guldkornen och till ödemarken.

Jag kan förstå och delvis sympatisera med den reaktionen. Men det här med tältliv i fjällen betraktar jag som ganska avancerat, t ex för dem som inte har kommit in i det eller har barn med sig. Stugor och fjällstationer med självhushåll och tak över huvudet sänker tröskeln och underlättar. Det är också en trygghet om något oförutsett skulle inträffa, vilket jag själv och några av mina medvandrare upplevt flera gånger de senaste åren.

Jag ser också ett hot inför framtiden att även vissa fjällstugor kan komma att prioriteras ner om utvecklingen fortsätter. I senaste numret av STF:s tidning Turist har Claes Grundsten skrivit en (bra) artikel om Sulitelmaleden och Vaimokstugan som är en sällan besökt stuga. Om just detta ämne var medvetet valt av tidningen vet jag inte, men det skulle kunna uppfattas som att STF slår ett slag för de minst besökta områdena för att locka fler vandrare dit. I så fall finns det kanske hopp. Men jag vet inte om jag vågar tro det.
 
Senast ändrad:

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Jag är också med, Joanna.

Kanske bra med både debattinlägg och motion till STFs stämma.
Debattinlägg även i annan media än STFs egna medier?
Kan man aktivera de som representerar medlemmarna på STFs stämma?

Än en gång som förtydligande: Problemet är inte restaurangen på Sylarna, men att restaurangen tränger undan de mindre dyra alternativ så som självhushåll. Här tror man sig se en policy från STF vilken många inte stödjer, Fjällen ska inte vara bara för de rika.
 
Men det här med tältliv i fjällen betraktar jag som ganska avancerat, t ex för dem som inte har kommit in i det eller har barn med sig. Stugor och fjällstationer med självhushåll och tak över huvudet sänker tröskeln och underlättar.

Jag är ju själv, tycker jag, ganska van, och drar mig lite för tält i Sarek. MEN, jag har nu en ny partner i mitt liv, och vi ska fjällvandra första gången nästa sommar. Ingen friluftsvana, ingen tältvana. Så "jämtlandstriangeln" var första reaktionen. Den är nu borta. Tanken nu är Katterjåkk/jaure och Abisko, boende i stuga/station, mest självhushåll. Blir en längre resa, men ekonomiskt genomförbart.

christian
 
Men det här med tältliv i fjällen betraktar jag som ganska avancerat, t ex för dem som inte har kommit in i det eller har barn med sig..

Håller med om det. Själv har jag många tältnätter om året när jag paddlar kajak, men när jag fjällvandrar sover jag i stugor. Trots att jag är stark på många sätt så orkar jag inte bära den utrustning som krävs för att tälta.

I senaste numret av STF:s tidning Turist har Claes Grundsten skrivit en (bra) artikel om Sulitelmaleden och Vaimokstugan som är en sällan besökt stuga. Om just detta ämne var medvetet valt av tidningen vet jag inte, men det skulle kunna uppfattas som att STF slår ett slag för de minst besökta områdena för att locka fler vandrare dit.

Jag tror att STF gör detta medvetet. För några månader sedan var det också en artikel i Turist om att skida Nikkaluokta-Kaitumjaure, en sträcka som inte är så välbesökt. Och en stugvärd berättade i vintras att STF försöker öka intresset för den delen av Kungsleden, för att besökstrycket är väldigt stort på den nordligaste delen.
 
Det jag (med flera) reagerar mot är ju att STF gör motsatsen till bredda. De gör ju tvärtom utbudet smalare och utesluter stora grupper.

Jag är ingen vildmarksromantiker, förstår att de måste dra in pengar, och hade inte sagt flaska, om de satsade på gourmetrestauranger och lyxiga boendealternativ - och samtidigt satsade proportionellt lika mycket på självhushållskök och enkla sovsalar med våningssängar.

STF har sannolikt svarat på ett behov som relativt resursstarka personer redan uttryckt, och det är ett svar som även formulerats i Storulvån, Abisko, Kebnekaise, etc. Denna grupp rumsterar sedan ett bra tag sedan i fjällen med sina önskemål om helikopterturer, önskemål om lokalproducerad gourmetmat, fina hotellrum, etc. Det går att flyga till Staloluokta för att slippa gå fram och tillbaka genom Sarek. Mobilnätet utvecklas - det står sedan länge en radiomast på Kebnetjåkka. Såvitt jag kan se syftar detta till att få ett breddat kundunderlag, tillika med en hel del bekväma kunder som betalar för sig rejält. Det blir fler arbetstillfällen i Norrland - och vad är felet med det?

I Sylarna fanns det kanske inte ekonomi till att både bygga ut, för att bevara/expandera självhushållet, och för att svara på det behov som de bekvämlighetssökande "lyxlirarna" uttryckt.

Säkerligen har ett gäng externa konsulter skissat på ekonomin och produktutvecklingen.

Nästa steg är en autostrada till Nordtoppen, kanske med ett Mc Donalds vid Björlings glaciär. (Ja, jag har sett delar av den tanken formulerad i press.)

Läs Marx & Engels, Kommunistiska manifestet. Det är så här som den kapitalistiska logiken fungerar. "Allt som är fast förflyktigas."
 
Det går att tälta med 7-8-åriga barn i fjällen och vandra 15-20 km/dag. Barn har mycket energi och är ofta mycket mer anspråkslösa än vuxna.

Jag har inte provat med yngre barn.
 
@Johanna; Jag stödjer ideen om att skapa en opinion för att få en jämnare satsning av resurserna inom STF.
 
Status
Ej öppen för ytterligare svar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips