Sportklättring i Jämtland

Hej!
Jag och min flickvän har tänkt vandra lite kring sylarna. På vägen dit hade vi tänkt att vi skulle stanna och klättra. Det vi letar efter är bultade leder i Jämtland. Någon som har några förslag om var det finns och var man får tag i förare.
Mvh. Nils Högberg
 
P.S

Glömde fråga efter fina vandringsturer kring sylarna. Vi hade tänkt vandra i ca fyra dagar varav vi ska gå upp på sylarna en.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Re: P.S

echo6; sa:
Glömde fråga efter fina vandringsturer kring sylarna. Vi hade tänkt vandra i ca fyra dagar varav vi ska gå upp på sylarna en.
Passa på att göra stora syltraversen så får ni lite mer äventyr på vägen upp till storsylen! Vi gjorde den i juli och det var en riktigt fin tur. Vi trodde vi skulle få klättra lite men vi knöt aldrig in oss ens. Exponerad scrambling är det dock så ta det försiktigt. En firning på 15m är det dock i början så rep och sele behövs. På ROCsport.com under Äventyr finns en bra artickel om syltraversen.

Go tur /U
 
Re: Re: P.S

uppkastaren; sa:
En firning på 15m är det dock i början så rep och sele behövs.

Om man vill slippa rep och sele kan man hoppa över denna firning genom att skippa den första pinackeln. Istället går man upp genom den ränna som kallas tempelrännan och som kommer upp mittemellan 1:a och 2:a pinackeln.
 
Storsylen

Tyvärr tillät inte vädret någon topptur när vi var där utan vi fick nöja oss med att titta på glaciären och molnen. Men, men så är det ibland.
Däremot fick vi en del klättring på frösön. För alla sportklättrare är det väl värt ett besök. Det fanns flera hundra leder och även en hel del i det lätta registret. Tyvärr finns det ingen förarare att få tag på, men det är tydligen på gång.
Även stuguberget nekade oss tillgång med ihärdigt regnande.
För förare till stuguberget finns det på http://www.coronn.com pdf format.
Mvh. Nils Högberg
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips