Spindelkök gas

Även jag kan slå ett slag för Fire Maple och deras 117 modell. Funkar väldigt bra för mig i alla fall, väger lite och inget strul.

Har även deras toppmonterade "hornet" och den funkar bra, men insåg snabbt att toppmonterat var lite för känsligt och pilligt för mig. Så den får bara följa med på dagsturer eller om jag får för mig att det kan behövas en backup.
 
Jag är säker på att jag sett med förgasninsrör så ni få la kolla runt
på Biltema.Det jag var i Göteborg.Öppna kartongerna o kolla..
 
Var jag på Biltema Göteborg o rota i hyllorna o kartongerna och det fanns inga med förvärmningslinga.
Fan att man inte köpte av den lyckliga felbatchen innan semestern

Håll ögonen öppna på andra varuhus o titta inne i kartongen iaf.
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Fm 117t

Även jag kan slå ett slag för Fire Maple och deras 117 modell. Funkar väldigt bra för mig i alla fall, väger lite och inget strul.

Jag har tydligen haft mycket otur med dessa.
Förra årets fjällvandring så lossnade "brännardelen":
835f2b36_o.jpeg

Lyckades banka dit den med en sten. Packalätt.se har en utomordentligt kundservice och bytte ut den.

På årets vandring så gick ersättningsbrännaren sönder:
d5bd66c2_o.jpeg

Insatsgängan lossnade och satt fast på gasbehållaren. Lyckades skära loss den annars hade jag varit utan gas. Hade med en liiiiten brännare som reserv: ebay BRS-3000T

Fortfarande inga problem med Packalätt.se. Fick pengarna tillbaka.

Frågan är nu vad jag ska ha istället. Fortfarande för "feg" för toppmonterade. Vill helst ha spindel.
Tips på spindelbrännare runt 100g mottages tacksamt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips