Sparade spår - GSP60CSx

Jag har sparat 2 spår i min GPS 60CSx. Nu vill jag av diverse skäl lägga över dessa spår till min PC för att kunna långtidslagra dem. Att bara ansluta GPS'n till PC'n och försöka föra över dem räcker inte. Överföringen gäller tydligen bara spår som är 'aktiva'. Jag har även provat alternativet USB-device utan framgång. Tydligen måste spåren sparas på minneskortet. Men hur flyttar jag ett redan sparat spår till minneskortet? Jag har letat i manualen men inte hittat någon information.
 
Nej - går inte

Givetvis försökte jag först med mapsource. Sparade spår blir inte överförda!
 
Har uppdaterat Mapsource - Lyckats hitta spåren

Efter uppdatering av Mapsource har jag lyckats få in mina spår i PCn.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips