Du har möjligtvis inte en länk till dom du rekommenderar?
Jag ska hem imorgon så kan jag kolla vad dom heter, lite klantigt av mig att missa det.
Du har möjligtvis inte en länk till dom du rekommenderar?
Du har möjligtvis inte en länk till dom du rekommenderar?
Hittade på dom.
http://www.adidas.com/Eyewear/content/en/products/10461/evil-eye-evo-pro-S
Du ser adidasmärket på sidan av glaset, den drar du bakåt sen klickar du ur glaset och sen in med nytt som passar i det ljusförhållanden du ska va i.
Sen vid näsan "klickar" man i inlägget med styrka om de behövs.
Jag hade ett superfina brillor från Okley en gång i tiden...dom var löjligt lätta, som anpassade sig efter ljuset...har t o m för mig att man kunde få dom slipade efter ev brytning också....tyvärr gick bågen av o jag kommer inte ihåg vad dom heter...men det borde väl finnas liknande lösningar bland många märken. Kolla med glasögonaffärerna...är övertygad om att det finns till en hyggligt billig penning.
// Johan
Jag är ljuskänslig och får relativt lätt huvudvärk eller migrän av skarpt ljus. Har två par favoritglasögon, det ena är ett par skytteglas från ESS som heter Crossbow som är heltäckande men man ser ju lite speciell ut i demDet andra är ett par Oakley Holbrook som jag kör till vardags som är väldigt stilrena. Bara se till att du har polariserat glas för att ta bort det jobbiga blänket som vatten, snö m.m kan ge som ofta är en trigger för min skallebank.
Nej det har jag aldrig märkt varken i bilen eller till fjälls.