Sörmlandsleden runt.

planetaryice; sa:
Har nu börjat gå igenom all packning och vikten av den. Vad brukar ni få för någon vikt på packningen vid längre vandringar som våran?

Eftersom ni går sommartid i områden nära bebyggelse så borde ni inte alls behöva bära mycket! Ni behöver inget tält, det finns ju vindskydd och det går utmärkt att sova på marken utan tält, ev med ett regnskydd att spänna upp eller i hängmatta. Vatten behöver man inte bära mycket och mat kan man köpa regelbundet, eller få någon att köra ut.

Definitivt under 15 kg borde vara rimligt.
 
Långtur och packning.

planetaryice; sa:
Har nu börjat gå igenom all packning och vikten av den. Vad brukar ni få för någon vikt på packningen vid längre vandringar som våran?

Jag gjorde en snarlik vandring för två år sedan,Ca 40 mil i varierande landskap och delvis genom bebyggelse.Har för mig att startvikten hamnade på runt 25kg inklusive mat för 10 dagar,jag ville inte behöva planera för proviantering de förta dagarna.Ingenting var speciellt optimalt eftersom det var en halvspontan grej,hade skämtat om det lite grann men när det började närma sig så tänkte jag att va f@n,varför inte.Har själv gått en del sträckor på sörmlandsleden,ni har en toppentid framför er :) .


peter
Lite småavis ;)
 
Tält kommer vi ha med oss ut på vandringen. Vi kommer inte planera våran tur mellan vindskydden utan efter antal timmar vi går så då finns det inte alltid vindskydd till hands. dessutom kommer edt förmodligen vara en stor skara folk på leden och vindskydden kan vara upptagna. Slutligen har vi blivit sponsrade med ett fint hilleberg keron GT 3 man.:) SKulle kunna minska vikten en del, men känns lite mer utmaning när det är tyngre. Skönt att kötta på en hel dag för att sedan krypa ner i en varm sovsäck.

Jo jag ser fram emot vandringen och tror det kommer bli en toppen tid. Fick med mig hem all sponsrad materiel idag. Så nu sitter man och kittar utrustningen.
 
Hoppfull

planetaryice; sa:
Så har man gått runt sörmlandsleden sedan några veckor tillbaka. Var riktigt nice!

Om ett par veckor ska jag och en kompis ut på Sörmlandsleden. Detta forum gav bra info om hur leden är. Jag längtar efter en "riktigt nice" upplevelse
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips