Snygga skridskobilder

thureb; sa:
Lasse du kanske gillar bilden nedan bättre än Mårtens bilder??
Helt rätt Thure! Snyggt ljus.(Ett par extra öar i högerkanten på bilden skulle kanske lyfta den ett snäpp till.)

Finns det några strandnära bilder på Autobahn-åkning på led eller måste man hålla sig mitt på sjön?
 
Öppet vatten

Öppet vatten och skridskoåkning är alltid spännande. Måste finnas massa iskantsbilder från ytterskärgården...

Typ så här:

(Äh hinner inte fixa till länken. SSSK bilden har id
15653 if...)
[Ändrat av Anders.Appelqvist 2005-12-07 kl 16:29]
 
Exempel på mina bilder

Här lite bilder jag gillar från http://snabelslash.com/bo/

21.jpg

30.jpg

29.jpg

36.jpg

43.jpg

41.jpg

56.jpg

97.jpg

121.jpg

123.jpg

20.jpg

29.jpg

35.jpg

56.jpg

12.jpg

31.jpg

6.jpg

5.jpg

7.jpg

9.jpg

10.jpg

14.jpg

9.jpg

10.jpg
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Härlig balans

Stadan; sa:
Palle_Z; sa:
Nästa steg, förmedla rörelse med bra skärpa i bilden. Svår konst. Så här kanske:

http://www.sssk.se/medlem/databas/bild/bild-v.asp?ID=4440
Faktiskt rätt tråkig bild med mindre bra balans.

Menar du att åkarna är ansamlade i högra delen av bilden?

Balansen hos åkarna tycker jag är föredömlig och också samtidigheten lite efter avvecklingen. Med mer framåtlutad åkställning är det naturligt att pendelfoten gör en återhämtningsrörelse bakåt. Ser man tydligt på hastighetsåkare. Se animationen i övre vänstra hörnet på http://www.skridskospecialisten.se/

Thure
[Ändrat av thureb 2005-12-07 kl 16:49]
 
Re: Härlig balans

thureb; sa:
Menar du att åkarna är ansamlade i högra delen av bilden?

Balansen hos åkarna tycker jag är föredömlig och också samtidigheten lite efter avvecklingen. Med mer framåtlutad åkställning är det naturligt att pendelfoten gör en återhämtningsrörelse bakåt. Ser man tydligt på hastighetsåkare. Se animationen i övre vänstra hörnet på http://www.skridskospecialisten.se/
:) Jo åkarna är det inget fel på! Verkligen snygg teknik! Det är enbart bilden jag tycker är lite platt med en stor yta till vänster samtidigt som ena skridskon är kapad till höger.

Jag gör som Bo och infogar några bilder jag är nöjd med:
cpic439709c110746.jpg

cpic3b73929307929.jpg

cpic3a4677600a9ef.jpg
 
Re: Re: Ulf Haases bildserier

Lasse Nilsson; sa:
Förresten utspelade sig inte boken "Svart Krabba" på västkusten?

Någon form av västkust i alla fall, tror inte det går att identifiera med direkta platser. Jag placerade deras startplats vid röjdykarnas anläggning i Skredsvik i Gullmarn och sedan åker dom söderut vill jag minnas.


För att hålla trådens ämne. Säsongens mest lockande bild? Gav i alla fall mig grymt sug på att åka skridsko:

http://www.sssk.se/medlem/databas/bild/bild-v.asp?ID=17194&_large=1

Tagen av Bengt Westman.

-Palle
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.