Snöläge västra jämtlandsfjällen?

Hur ser det ut i Storlien och ner mot Blåhammaren liksom runt Storulvån med näraliggande berg?
 
Ovanligt lite snö skulle jag säga om det gäller turskidåkning längs led. Inga problem att ta sig fram men det går inte att följa leden hela tiden och ibland får man ta av sig skidorna.
 
Ovanligt lite snö skulle jag säga om det gäller turskidåkning längs led. Inga problem att ta sig fram men det går inte att följa leden hela tiden och ibland får man ta av sig skidorna.

bra att vet, tack!
ska börja vid kläppen (ljungdalen), till helags - sylarna - sen ner till Sylsjön, sen tillback till kläppen.
kanske ta 4-5 dagar.

hoppas det finns snö hela vägen...
 

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!
Det kom ca 15 cm snö igår här i Åre. Förmodligen fick även Sylarna med omnejd snö. Borde vara toppenfint nu!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips