snida egen kanotpaddel

Jag har funderingar på att tillverka en egen kanotpaddel i trä.

Jag undrar således om det är ngn. som har gjort en eller vet hur man gör. Jag har nog inga problem men själva snidandet, det är mera modell, längd och mått, träslag, m.m. som jag skulle vilja ha lite tips på!
 
Jag har också börjat fundera på det, är det en kajak- eller kanadensarpaddel du vill göra?

Jag är lite sugen på att snida till en kajakapaddel, men dom ritningar jag hittat är mest på grönlandspaddlar. På http://www.thomassondesign.com/ finns pdf-ritningar på en kanadensarpaddel, en grönländsk kajakpaddel och en europeisk kajakpaddel.

Den europeiska som jag är sugen på att ha är tyvärr ganska mycket slöjdande för att få till med dubbelkrökta ytor och annat. Finns det någon som har ritningar på enklare modeller så är jag intresserad!

/Andreas
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
det gjorde jag i slöjden

Hej!

För sisådär 25 år sedan slöjdade jag en kanadensarpaddel i slöjden. Den blev rätt fin, men tyvärr för klen i "halsen" och för brett blad...

Materialet var furu om jag inte minns fel.
Två tunna brädlappar (8-12 cm x 45-60 cm x 1/2 - 3/4 tum) limmas med tvåkomponentlim (i vart fall ett vattenbeständigt lim sida vid sida om en 1 x 1 tum läkt. Läkten bör vara lite längre än den färdiga paddeln. Du behöver lite "pallningsvirke" under för att få lapparna att ligga parallellt med underlaget och mitt på läkten. Spänn med tvingar (limknektar) som räcker över hela bredden, och ha knektarna båd över och under, annars riskerar du att allt "floppar".

I handtagsänden limmardu två små bitar på vardera sidan av läkten.

När limmet härdat ordentligt är det bara att ta fram en såg som kan såga i kurvor (grövre än lövsåg helst) rasp, fil, en liten handhyvel, sandpapper och sedan gå lös på den uppritade formen.

Har du sett ett antal paddlar på riktigt ska det nog inte vara något problem.

Finputsa och lacka sedan (eller förnissa eller olja - vad minns jag...?) i flera omgångar.

Glöm inte att bränna in ditt bomärke eller namn. En så fin paddel kommer du att vara stolt över länge.

Lycka till.

/Boris
 
Svante kan!

Gå till forum paddling och leta efter Svante Fredén. Han gör de finaste paddlar jag någonsin sett! Fick prova en av hans i våras på paddelträff och drömmer om den på nätterna... Tror knappast han blir sur om Du mailar och ställer frågor, Svante är helt enkelt en fena på canadensare! MVH Anna
 
Kolla den här sidan http://www.paddla.net/foto/sidor/hannerpaddel2_webb.jpg , den har bladet lite framför skaftet samt att bladet har ett nästan symetriskt tvärsnitt. Jag vill helst ha blad med symetriskt tvärsnitt, både enkel och dubbelpaddel. När man gör manövrar där man skär paddeln i vattnet vill jag att paddeln skall gå rakt, inte göra en båglinje.
Gäller det enkelpaddlar så har jag några egna beskrivningar som jag kan skicka.
Svante
 
Oj vilken gammal tråd som kom på tapeten. Om jag varit aktiv på forumet när denna tråd startade kanske jag skulle ha kommit ihåg detaljer bättre. Men jag gjorde denna paddel ganska mycket på känn.

Jag ville ha en paddel gjord i ask, då jag gillar detta hårda och sega träslag. Jag insåg dock att jag inte ville göra skaftet i massiv ask, då paddeln då skulle bli för tung. Därför valde jag att ha en kärna av abachi (eller hur det nu stavas det man har till bastusitsar). Jag valde att ha en kvadratisk abachistav på 2 cm, och limmade askstavar utanpå. Jag valde att göra skaftet i två delar då jag inte kunde svarva mer än halva åt gången. För hopsättning sparades en abachitapp på ena sidan och en tomt "abachihål" på andra.

Till paddelbladen gjordes en form. Här kunde jag bara planhyvla ner asken till ca 2 mm, annars sprack denna. Därför är bladen formlimmade i bara 2 lager.

För infästning mot skaftet sågades denna bara i rätt form samt limmades. Svarvade droppringar gjordes när jag ändå var på gång. Jag valde att göra paddeln med 80-graders vinkling, då jag upplever detta som behagligt att paddla med.

Paddeln har använts flitigt och jag är nöjd med den. Det jag troligen kommer att göra är att minska ner bredden på paddelbladen, som är lite i bredaste laget.

Lasse.

paddel1.jpg

Hela paddeln. Här ses den 80-gradiga vinklingen

paddel2.jpg

Höger blad baksida. Infästning mot skaft.

paddel3.jpg

Höger blad sida. Här ses formen på det formlimmade bladet, samt infästning mot skaft.

paddel4.jpg

Höger blad framsida.

paddel5.jpg

Vid mitt namn syns skaftets ”abachikärna”, med bredaste diagonalen (28 mm) vid mitten av mitt efternamn.

paddel6.jpg

Hoplimning av de två svarvade skaften ”ringen” till vänster. Bred inbränd ”ring”= paddelns mitt. (Höger inbränd ”ring” kompensation mot limningen.)

paddel7.jpg

Handfästen markerade med små inbrända märken. Här är skaftet avfasat till en smalare ovalare form, för att få så skönt grepp som möjligt.

paddelamazonas.jpg

Amazonaspaddel jag har paddlat lite med där, bland och med indianer. Kanske vore en variant att göra annars?

(Jag kan väl bara säga att det tog lika lång tid att göra paddeln som min grönlandskajak…)

[Ändrat av Gidde 2006-11-12 kl 04:26]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips