Slitstarkaste vildmarksbyxan från Lundhags

Frågan lyder:

Söker efter ett par nya vildmarksbyxor som är riktigt slitstarka, ingen stretchpanel. Har sneglat på Lundhags och vänder mig till detta forum för hjälp. Vilket av deras modeller är slitstarkast? Svara gärna med era erfarenheter av modellen också.
 
Är det inte bättre att välja lämpliga arbetskläder? Det finns ju klassiska arbetsbyxor i 50-100% nylon eller andra former av syntetmaterial som just är gjorda för att vara mycket slitstarka, däremot är de väl inte alltid så snygga
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Jag har frluftsbyxor från flera fabrikat (Fjällräven, Lundhags, Haglöfs mfl) men de jag bedömmer som slitstarkast av de jag själv har erfarenhet av är nog Haglöfs Rugged Mountain Pants.
 
Lundhags

Har ett par Lundhags Field pants sedan något år, det slog mig häromdagen vad mycket
bättre de hållit än ett flertal Fjällräven byxor jag haft/har i G1000. Akta dig för G1000 silent väv som har borstad finish.På flera Fjällräven byxor som jag har/haft har sömmarna gått upp i grenen.
 
Jag har ett par Lundhags traverse samt ett par Lunhags traverse pro. Den senare riktigt nöjd med. Men köpte nyligen ett par Haglöfs Rugged pant vilka känns betydligt rejälare och tåligare. Blev lite förvånad över att de är svalare än jag trodde. Kommer nog bli min nya favoritbyxa i skog och fjäll. :)
Valet mellan dessa tre byxor så är Haglöfs helt klart den som känns mest robust.
/Kenneth
 
bomull

Är det inte bättre att välja lämpliga arbetskläder? Det finns ju klassiska arbetsbyxor i 50-100% nylon eller andra former av syntetmaterial som just är gjorda för att vara mycket slitstarka, däremot är de väl inte alltid så snygga

Riktigt hållbart (om inte Lundhags är ett skall-krav) så tror jag som KLAGER att yrkeskläder är , bomull med många gram/m2, t ex någon snickarbyxa i tjock bomull härifrån:
https://www.blaklader.se/sv/produkter/byxor

Sen har bomull så klart andra nackdelar i naturen men om det bara är slitstyrka så tror jag på det - ännu slitstarkare är väl byxor med inbyggda skydd för t ex motorsågsförare men då med ännu mer avkall på friluftsmässigheten (tyngre och ännu mer svårtorkade).

Jag skulle själv inte valt ren bomull pga torktiden utan väljer hellre lite mindre tåliga och mer snabbtorkande.

/Patrik, var nöjd med ett par vindtäta friluftsbyxor från Tierra och har nu craft (efter tips i annan tråd här på utsidan man kan inte ge långtidsutlåtande på craftarna ännu)
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Haglöfs Rugged mountain pants bästa valet av dessa alternativ enligt min uppfattning testa jackan i samma tyg o serie =)
 
Köpte ett par lundhagsbyxor nu utan stretchpaneler. Byxan heter Jonten Pant. Fungerar riktigt fint och är riktigt nöjd. Har tre par lundhagsbyxor nu, både med och utan stretch. De är riktigt slitstarka och håller mycket bättre än tex fjällrävens byxor. Mina FR byxor har spruckit i grenen. Köp ett par Lundhags - fungerar fin fint!!
 
Mina klättermusen Gere uppfattar jag också som mycket slitstarka. Hat haft dom i tio år. Använt dom mycket och de ser otroligt fräsha ut.
 
En får tacka för det överväldigande antalen svar. Jag skall ta mig till min lokala utebutik och se över byxorna ni rekommenderat.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.