Skicka kajaken med Flyget??

Ar sa att jag kopt en kajak i Sverige och ska forsoka fa over den till UK dar jag ar fortillfallet. Nagon som har nan erfarenhet?
Ar flyg, bat, eller lastbil bast?
Och vad kan priserna ligga pa?

Kajaken ar en Liquidlogic littlejoe sa den ar ju inte mastodontstor.
Bor for ovrigt i nareheten av Plymouth som ar en storhamnstad om det kan var till nytta..

Mvh Jonathan
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Ryan Air

Believe it or not Ryan air should take it, it costs extra naturally and you need to book in advance if I remember right. SAS also have something similar.

Check their web sites, its not a problem last i looked.

The days of saying your kayaks was your suit case have passed :)

James

Ar sa att jag kopt en kajak i Sverige och ska forsoka fa over den till UK dar jag ar fortillfallet. Nagon som har nan erfarenhet?
Ar flyg, bat, eller lastbil bast?
Och vad kan priserna ligga pa?

Kajaken ar en Liquidlogic littlejoe sa den ar ju inte mastodontstor.
Bor for ovrigt i nareheten av Plymouth som ar en storhamnstad om det kan var till nytta..

Mvh Jonathan
 
glöm alla vanliga fraktbolag

skulle jag skicka min kajak skulle jag göra det med något mindre fraktbolag som kör mer eller mindre direkt till målet utan att lasta om då är det minst risk att de sabbar den (om det inte är rotationsgjutet ). ibland kan man få riktigt bra priser efterssom kajaker kan läggas uppepå annat gods har annars ingen bra erfarenhet av flyg de där grabbarna som lastar planen vet verkligen hur de skall kvadda saker.de har totaldemolerat en ganska stor mängd kajaker för folk jag känner.
ett bra tips borde vara att kolla med någon som importerar kajaker från england och fråga vilket bilag som fraktar deras kajaker till sverige


//Magnus
 
Hör med Escape Kajakcenter i Göteborg, de brukar åka till England varje höst för att hämta hem kajaker. De kanske kan transportera din när de åker till dit.

/Mattias
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips