Hej! Det har satt sig en kattuggla (förmodar vi) utanför vårat hus i en vattenpöl. Den satt där i pölen igår när jag kom hem och väjde inte för bilen. När jag senare åkte ifrån huset om kom tillbaka några minuter senare hade den satt sig inne i skogen vid ett träd på den lägsta grenen. Sedan försvann den under natten och morgonen men är nu tillbaka i vattenpölen. Kan det vara något fel på den? Eller bör vi bara lämna den ifred?
 

Bilagor

  • IMG_1855.jpg
    IMG_1855.jpg
    125 KB · Visningar: 1,127
  • IMG_1856.jpg
    IMG_1856.jpg
    127 KB · Visningar: 1,099
  • IMG_1857.jpg
    IMG_1857.jpg
    146.7 KB · Visningar: 1,101
Vi hann inte ringa något. Den flög iväg och kom inte tillbaka. Innan den flög iväg så kom den tillbaka dock och satte sig i samma pöl. Det kvarstår ett mysterium för oss alla
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Jag har träffat på sådana här och dom ser alltid friska ut och kan flyga iväg - förmodligen är dom bara lite småsjuka och trötta.

Jag har haft en skitstor glada i handen som jag fick bära in i skogen från en väg ,den satt fast i mc handskarna...den var lugn.

Den kanske hade fått sig en liten smäll av en bil t.ex
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips