Sex franska skidåkare försvunna vid Kebnekaise

Ser att de är hittade oskadda nu. Det var ju bra!

Hur långt är det mellan Nikkaluokta och fjällstationen, som de skulle skida emellan?
 
Sommarleden är ungefär en mil vill jag minnas och den går ganska rakt. Killgissar att vinterleden är ungefär samma. :)
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Jag har missat Kungsleden söderut från Saltoluokta, så jag har full förståelse för att de gick fel. :)

/HåkanF
 
Underliga är dock att de hade en GPS. Att de inte tittade på den förrän de anade oråd, framåt kvällen.
Jag hade stämt av med GPS:en under turens gång. Om inte annat för att se hur man ligger till med tiden på den tänkta rutten.
 
Det hade räckt att ta ut kompassriktningen vid starten i Nikkaloukta. Vistasdalen går norrut från Nikka, dalen till Kebnekaise Fjällstation går västerut. I nordväst finns höga berg.
 
Den intervjuade franska kvinnan berättade att det fanns inga filtar i vindskyddet och bara två britsar. Dvs det blev trångt och tydligen hade man inga sovsäckar med sig genom kommentaren med filtar.

De skulle ha fjällvana stod det att läsa.

Tur att det gick bra för dem, många andra besökare hade fått lättare köldskador samtidigt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips