Sevärt i södra/sydvästra padjelanta?

Hej,

Det är så att jag skissar lite på en framtida vandring i padjelanta med start i kvikkjokk och avslut i staloluokta. Troligen skulle jag ha ca 12 dagar till förfogande för detta, och jag undrar vad ni skulle rekommendera som speciellt besöksvärt under en sådan vandring?

För att förtydliga borde jag kanske tillägga att jag inte har något behov av att sova i stugor.
 
För att förtydliga borde jag kanske tillägga att jag inte har något behov av att sova i stugor.

Nä, det är närmast en förutsättning. :)


Spontana förslag (inte bara inom själva Padjelanta):

Tarraälvshyddan
STF:s äldsta kvarvarande byggnad (1889) invid Darrhaädnos strand

Fierrovágge
Ta linfärjan vid Såmmarlappa och häpna över Vuoksákvahtas imponerande klippstup:



Råvejávrre
Stor sjö med sandstrand i väster och naturlig stenbro vid det östra utloppet

Pieskehaurestugan
Fantastiskt läge i öppet landskap med Sulidälbmá, turkosa Bieskehávrre och dubbeltoppen Nuortta Sávllo i blickfånget. Mycket lugnt på folkfronten och finfin bastu.

Jiegŋáffo
Långsträckt fjäll där såväl den ytterst sällsynta raggfingerörten som en spektakulär vy ända bort till Atlanten kan ses

Viejevágge
Tre olika kanjonbildningar i Viejejåhkå

Konsul Perssons stuga
Utsökt belägen mellan en sandstrand och ett dånande sjöfall vid Sårjåsjávrres östra ände. En av Dag Hammarskjölds favoritplatser och av vissa ansedd som fjällens vackraste stugplats. Sårjåstjåhkkå på norska sidan är mycket formskönt från det här hållet.



Sulidälbmá
Gå så långt/högt du orkar/vill i området, både på höjden och längden. Mycket is och sten och alpint så det förslår. Vyn från "knallen" Stáddátjåhkkå rekommenderas varmt:



(Mer här och här.)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips