Sett björn under fjällvandring?

såg en björn på otroligt långt hall I Nissonvagge, ganska nära Abisko.Med hjälp av kikaren kunde jag se den lufsa omkring ute på en liten myr. Hemmavid har jag sett björnspillning ett flertal ganger. Större chans att se björn I skogen än på fjället.
 
Har sett björn en gång i skogen nedanför Idre fjäll.
Där finns MYCKET spår och spillning också, så med lite tålamod, tystnad och tassande i skogen där finns goda möjligheter att få se bamsen.
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
En googling på "sonfjället björn" gav några träffar som kanske kan vara av åtminstone något intresse för
trådstartaren. T ex lite tips om platser och tider på året. Bland sökträffarna fanns också några länkar till
äldre trådar här på Utsidan som berör området.

Tyvärr har jag inte besökt Sonfjället så jag har inga egna tips.

Lycka till!
 
Björnspillning på Kungsleden. Björnhona och björnunge

Några kilometer norr om Kvikkjokk hade både björnhonan och björnungen lagt sina spillningar mitt på stigen på Kungsleden. Se fotona. Efter det blev jag orolig och skapade extra mycket oväsen med vandringsstavarna!
En guide i Kvikkjokk lärde mig sedan hur jag bör agera om jag möter en björn:
1) Koppla loss hunden för det är hunden som björnen vill åt.
2) Spring inte för det bara lockar björnen att förfölja.
3) Försök inte spela död, för det klarar man inte av.
4) Uppträd som en människa, det är mycket viktigt. Björnar vill inte möta människor.
5) Slutligen, det är ytterst osannolikt att man möter en björn. Det är få förunnat.
 

Bilagor

  • 20140811_160834.jpg
    20140811_160834.jpg
    79.2 KB · Visningar: 3,280
  • 20140811_161431.jpg
    20140811_161431.jpg
    65.1 KB · Visningar: 2,445
Vid två tillfällen under vandring i fjällen har jag sett björnar:En passerade 50-100m bakom mej över cykelstigen som går från Sitoälvsbron mot laidaure (vägen till Aktse).
Då had den spanat en stund för att se att kusten var klar från störande vandrare.
En annan gång på leden mellan Årrenjarka-Kvikkjokk gick en björn över hela fjällheden.Det var på natten och jag tältade. Några hundratal meter bortom mej med en sjö emellan.
Nårmast nallen var här i hemtrakten på hundrastarrundan;Appoälven Jokkmokk.Den sprang rakt emot oss och stannade bakom några små träd kanske 20-30meter bort.
 
Det finns ju högre björnkoncentrationer i Jämtland och delar av Dalarna, sedan ses de mycket lättare från bil, man kan täck mycket större sträckor samtidigt som man inte skrämmer lika mycket
 

Aktuellt

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips från runt om i Norden!
Norra jämtland

sonfjället som nämndes i tråden, ett mycket säkert björnställe. Annars skulle jag nog rekommendera norra jämtlandsfjällen. Välj utgångspunkter som Blomhöjden, Fiskåvattnet eller Härbergsdalen
Strömsunds kommun är en av de björntätaste kommunerna i Sverige. Du skulle också kunna gå i Hotagsfjällen och ha munsvattnet som utgångspunkt
/H
 
vi såg björnspillning vid stigen i övre Vistasvagge i somras. Åtminstone var det det man sa att det var när vi frågade.:)

Gick på en björnhona några km innan Vistasstugan gick i riktning från Alesjaure. Björnhonan passerade leden på ca 20-30 meters avstånd. Jag tvärstannade mitt i steget och bara tittade, björnen vädrade åt mitt hål och gick sedan vidare utan att bry sig........ett väldigt fint och spännande minne :)
 
Har aldrig mött en björn när jag vart ute o traska men däremot me bil på grusvägar har jag sett en björn 2ggr o en gång i Muonioälven för många år sedan när jag va körandes till stugan me båten efter nattens fiske..trodde att de va en sten i skymningen så jag försökte undvika den...sen när jag kom närmare så såg jag att stenen rörde på sig o den hade päls.. 😀
 
jag såg färska spår av antagligen två olika björnungar under vandring kvikkjokk - staloluokta för ett par veckor sen, folk sa att det inte var ovanligt. men jag såg tyvärr ingen björn.
 

Bilagor

  • image.jpg
    image.jpg
    152.4 KB · Visningar: 1,422

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.