Ser man Atlanten från Storsylen??

Var upp på Storsylen i Fredags. Vädret var kanonfint med strålande sol. Nu glömde jag faktist (i mitt lilla glädjerus) att kolla riktigt noga västerut, jag har nämligen hört att man skall kunna se Atlanten från Sylarna när det är bra sikt. Är det någon som vet om det stämmer? Personligen tror jag det är möjligt, det finns väll inga högre fjäll som skall finnas i vägen?
/Fredrik
 
På 1743 möh är horisonten 149 km bort. Jag tror det är längre till närmaste kustremsa. Det är möjligt att man kan se Trondheimsfjorden.
/R
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Det ena torde väl knappast inte utesluta det andra; enligt de samstämmiga rapporter jag erhâllit i ärendet, sà kan man tydligen med ganska stor sákerhet kunna hávda att hittar man icke herr Nordesjö framför datorn, sà ár han med största sannolikhet pà Kungsgatan och kramar ryggsäckar. Samt vice versa.

Jag ber trâdskaparen om ursákt för denna lilla utvikning, och drar mig raskt tillbaka.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!
öringen; sa:
På Hägglunds i Luleå måste de tro att jag inte har nånstans att bo ;)

Där köpte jag tokbilliga Nalgeneflaskor har jag för mig, lite sistaminuten shopping innan jag drog till Keb.

Ja, det var väl allt jag hade att säga om huruvida man kan skåda atlanten från Syltoppen.. Har stått där uppe både på sommaren och vintern men tror inte jag sett atlanten någon gång.
 
Jag vet med säkerhet

Jag vet med säkerhet att man från Trondheimsfjorden utanför Skjördal ser toppen av Storsylen vid klart väder.
 
Re: Jag vet med säkerhet

klippen; sa:
Jag vet med säkerhet att man från Trondheimsfjorden utanför Skjördal ser toppen av Storsylen vid klart väder.

Coolt, kan du ge oss andra länken till den webkameran också? Jag har googlat som fanken men kan inte hitta den.





;-)
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.