Sarek - Njåtjosvagge

Är det ngn som gått i Njåtjosvagge från Kvikkjokk hållet?
Hur är det? Är det att föredra framför Tarradalen ( har inte gått den)?
 
Jag har gått i Njåtjosvagge

Hej!

Två gånger har jag varit i Njåtjosvagge. Det är helt likgiltigt från vilket håll Du går. Det är den ev. vattenföringen som avgör resultatet.
Från Kvikkjokk upp längs Kungsleden och till Tatasjöarna. Det är stig och skog. Följ stigen upp mot Pårekslätten där Du genomför ett normalt enkelt vad. Det finns utlagda stenkistor. Sedan följer Du kartans stig upp mot Säkok ("gammal" svensk stavning).
Säkokjokk går kanske att ta på en snöbrygga. Jag har gott på denna f-b snöbrygga två gånger. Det är lika vidrigt varenda gång. (Jag har "kraschat" igenom en som verkade stark uppe i Keb en gång).
Nåväl de gångerna såg bryggan stark ut och det kan jag grunda på hur den såg ut ett tidigare år när Vi pga att snöbryggan såg väl sliten ut, valde att vada Säkokjokk. Det kan Ni göra en knapp km söder om bryggan. Där breddar jokken ut sig lite grann. Det var när vi gick knädjupt, men måttligt "tryck" i vattnet.
Över Säkok ska Ni nu, mao uppför och över passet på ca 1200 m.
Sedan kommer Ni ned till en renvaktarstuga och första vadet över Ruopsokkjokk. Kan vara besvärligt. Jag har gått när det varit vadbart, men en kompis kom dit när det var ovadbart. De gick då uppåt i ravinen och hittade strax före ett vattenfall en gryta med "lugnvatten".
Sedan kommer Du till Palkatjokk strax före Njåtjos-stugan. Den bör Du gå över en knapp km söder om stugan. (Det brukar vara djupt vid stugan).
Sedan väntar ett "härligt" videsnår. I varje fall om Du missar stigen vilket är lätt. Nåväl händer detta tar det väl en ca 2 tim att komma fram till Luottojokk. Den brukar vara besvärlig. För att vara tjatig kan jag nämna att den har jag vadat, återigen en "knapp" km söder om den bortspolade bron där jokken börjar dela sig. Går det inte där bör det enligt andra att komma över längre ned.
Sedan väntar det egentliga Njåtjosvagge mellan bergen Pulkats och Vassjapakte.
Ett tips. Bestig Vassjapakte från väster om vädret är fint. Det är det "yttersta" berget i sydvästra Sarekområdet. Du ser över hela Padjelanta och en stor del av Sarek. Det är från väster lättbestiget. Annars omöjligt för en vandrare.
Sedan vet jag inte vart Ni ska och kan därför inte ge råd.

Mvh/Björn
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips