Ryggasäck Osprey Crescent 90?

hej tänkte ev. köpa en beg. Osprey Crescent 90. försökt kolla vad den väger tom men hitter inga uppgifter på det. nån som vet? har någon koll på om den är bra eller är dom nya mycket bättre(utvecklingen går ju frammåt ;-) ) .
 
tackar informativt. drygt 3 kilo alltså .. ska man ha en stor rygga så väger dom väll däromkring. om budgeten är begrensad :) .annars verkar den ju genomtänkt.
 
Jag letade också efter en säck runt 80-100 l och valde till slut en Berghaus Crusader, utan sidofickorna så är den på 90 l och väger runt 2,5 kg. Vill man är det inga som helst problem att få ner vikten ytterligare, tänker man t ex inte använda sidofickorna i framtiden så spar man en del vikt genom att plocka bort dragkedjorna för dessa. En stor anledning att jag valde Crusadern var iofs sidofickorna men då hade jag redan en mindre säck med samma system och kan byta fickor mellan säckarna.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips