runt spanien-portugal

hej,
jag tänkte cyklar runt spanien,portugal nästa sommar.det hela ska bli på en lvg-cykel och jag ska har det minsta av packningen med mig dvs att jag har en rucksäck med ca 30liter som är lastad med bara de lättaste och minsta saker (ingen tält,bara coccon eller tarp)
jag tänkte cyklar mellan 10 och 30 mil om dagen,beroende på väg och upplagd schema.
men än så länge har jag ingen cykelpartner..så om du eller ni vill vara med så hör gärna av er till mig....ciao philipp.
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.
fuchs; sa:
jag har en rucksäck med ca 30liter som är lastad med bara de lättaste och minsta saker

Du kommer att få fruktansvärt ont i ryggen. Det är, för att tala klartext, helt idiotiskt att hoja med ryggsäck eftersom man får vikten på ryggraden.

Vill du vara minimalistisk skulle jag föreslå ett räcke som fästs på sadelstolpen. De klarar utan problem 10 kg, ibland mer.

Per
 
Instämmer med Per.

En packethållare i aluminium väger ju hur lite som helst, mindre än vad min badrumsvåg kan registrera i alla fall...men om du skall köra UL (vad kan det bli? tarp+sovsäck(kan bli kallt uppe på bergen)+kläder+mobil/kamera+dagbok+plånbok -> 4kg + mat) så räcker ju som sagt ett sadelstolpsräcke.

/Jimmy
 

skogenskonung

Avslutat
Långfärdscykling på ett bra sätt

är att göra som jag och min polare gjorde. Cyklade med Carradice väskor från cykelnetto, de är till för att ha på en racingcykel. Otroligt bra, läs om vår resa på http://www.essingen.com -på luffen i europa.

Observera vår packning för 14 dagar!!!

Martin
 
tack,det är ju fint att ni bryr er så mycket ang detta med väska ... men jag har gjort så i många år nu och kommer nog aldrig köra med packethållare eller liknade igen...för mig är det väldig viktig att cykeln känns som vanlig och har man en bra väska så känns 4-6 kilo inte så fruktansvärt mycket och dessutom är det mycket smidigare om man är i nån fjäll,uppför som nerför då man verkligen kan köra som vanlig...och så är det nog också en gammal vana av mig då jag körde bud i flera år och då har man ju ofta tom flera kilo mer på ryggen och kör mellan 10-20 mil om dagena...
har precis med en kompis tillsamans cyklat genom italien i sommras och det på samma sätt och det var hur kul som helst och vi hade ingar besvär...cyklat tom upp på etna med 40grader i skuggan(som inte fanns så mycket av)...hur häftig som helst!!!
 

Aktuellt

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips från runt om i Norden!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.