Roliga sätt att slappna av

Hej! Jag söker efter nya idéer för att koppla av online på kvällen. Ibland känns det svårt att hitta något som både är kul och lugnande. Har ni några tips på aktiviteter som verkligen hjälper er att slappna av?
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Så här på vintern, skaffa fågelbord, mata vildfåglarna och sitt innanför fönstret och titta på dem när de äter.

Eller vildmarksTV : Tänd en brasa på någon bra plats, drick något varmt och gott och bara titta på elden.

/Patrik
 
Kan tipsa om Youtube-kontot Fleming Yachts. Han som berättar har en otroligt rogivande röst. Naturfilmer från deras båtturer längs tex Kanadas västkust och Norge.
Fin natur, bra foto, bra berättarröst.
Sortera på Populära videor.
 
Fast det är väl inga onlineverksamheter?
Jag tolkade det som koppla av genom att inte vara online, men jag kan ha tolkat fel.

I så fall kan man ju titta på en bras-film - finns som "bakgrundfilm" i min tv-box. men jag föredrar vår kakelugn med glasruta, den värmer bättre.

Det finns ju stora älgvandringen som slowTV via SVT play som alterntiv till fågelbordet.

/Patrik
 
Tango: Ser hur du läste trådstarten. Och jag brukar skämta med en stor dos allvar: Kl 10 på kvällen borde kungen stå vid en stor elektrisk brytare. Den stänger av internet. Och säga några kloka ord vid dagens slut. Därefter vrider han om den stora brytaren.

Till ämnet: Om man vill ha intellektuell stimulans: Läsa i något forum på Flashback. Eller läsa den engelskspråkiga Wikipediaartikeln om Fermis Paradox, avdelningen med försök till förklaringar. Men då kan det bli svårt att sova när man funderar på vilken förklaring man lutar åt. Där ute. I världsrymden.

Om man inte vill ha intellektuell stimulans: Jag stötte på något som verkar rogivande men inte har utforskat: Autism Calming Music på Youtube. Påminner om Tangos föreslagna brasa/bras-film, men med betydligt mer invecklade visuella effekter. Den jag såg hette Tunnel, men det verkar finnas massor. Uppfyller kanske inte trådstartens kriterium ”kul”.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.