resistansträning

Man kan ju använda ett motstånd för specifik styrketräning i kajak. Hur brukar ni göra? Vilka typer av motstånd används och vilken typ av träningspass kör ni och hur ofta etc...
 
Innebandybollar löser det

Jag använder lite kraftigare gummisnodd typ fendert hållare där jag trär på innebandybollar efter hur mycket motstånd jag vill jobba med . 1-3 st
Det blir en kombination av teknik och styrketräning.

Intervallerna beror på vad du ska bli bra på - långdistans eller sprint.

För styrka till ren snabbhet brukar jag ha 10 sek - max 1.10 i hård arbetsintervall med 50 sek vila på de korta resp 30sek -1 min på de längre.

För långdistansen har jag max haft en boll på alt bara ett grövre rep/rem med knut runt kajaken och 4 - 30 min intervaller

Ha bara inte för mycket motstånd eller håll på med för långa intervaller så du tappa just tekniken. Då blir du bara seg och ev stark i fel muskelgrupper.

mvh
Bengt
 
Senast ändrad:

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Använder en snodd av ca 8 mm tjock gummi-cord, köpt i en båttillbehörsaffär. Har ett par olika för olika ändamål, en med små övningsgolfbollar (ser ut som en liten innebandyboll), en med innebandyboll och den tyngsta med två innebandybollar.

Den lättaste använder jag för att bromsa farten så att jag kan träna tillsammans med ungdomarna i klubben och paddla jämnt med dem, då blir det allt från distanspass till intervaller.

Mittensnodden, med en innebandyboll, använder jag till styrketräning på riktigt korta intervaller.

Den tyngsta använder jag endast när vi tränar starter/explosivitet dvs. max intensitet i 5-10 drag.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips