Regnställ

Är det någon som har erfarenhet av regnställ utan Gore tex osv. Undrar mest över Fjällrävens ställ som heter Singi och Haglöfs Foss eller Delta. Är det någon som vet om dessa är bra och håller för en tiodagars tur i exempelvis Sarek vore det jättebra om ni skrev en rad om dessa.
Vh Magnus
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Marmot PreCip Pants

Jag har precis kommit hem från Kebnekaise där jag varit i en vecka med regn och storm alla dagar utom en (då vi gjorde en topptur i strålande solsken och vindstilla). Mina PreCip Pants från Marmot var helt super, de ventilerade bra och höll torrt. Priset på byxorna är inte heller illa, bara 900:-.

Så jag rekommenderar dom starkt. Jackan har jag ingen erfarenhet av.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips