Regnställ Akut

Dottern skall iväg på sin första scouthajk och är i akut behov av nya regnkläder som tål lite tuffa tag. Tacksam om någon har bra tips på vad man skall välja.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Vi har 'vanliga' regnställ till våra barn. På ett står det visseligen att det andas men är inget märkesställ. Verkar dock hyfsat robust.

- När det regnar rör det sig inte lika mycket i regnet som när man går med ryggsäck.
- Om de inte är nästan färdigvuxna så svettas de mindre.

Dvs pga kropsliga förutsättningar och aktiviteterna i sig har de mindre egensvettproduktion än en vuxen som vandrar intensivt. Altså mindre egenfuktighet som ska transporteras ut.

- Det kan gå rätt vilt till och då är det träligt om ett dyrt regnställ går sönder. Hellre robust än andas altså.
 
skitdyrt...

...musto kör min dotter med...men hon seglar...också scout...de andra har helly hansen...typ...och du kan hitta en del i sportaffärer som duger...är hon landscout är det nog bättre med något lätt...det är tungt att gå o släpa på regnkläderna...om det inte är någon jättestapats är det nog vikten som är bra att kolla..det finns ju nätaffärer om man inte vill gå till närmaste sportaffär...klädaffärernas regnkläder (typ lindex) är oftast både tyngre och mindre bra...men lätta regnbyxor och en regnjacka som går att ha som vanlig jacka är ju också ett alternativ...lycka till önskar anna
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips