Råd för köp av långfärdskridsko

tänkte köpa långfördskridsko till vinter, men vad ska jag titta på? har aldrig åkt men tänkte lära mig i vinter. vilket märke, vilket pris? vad vill man ha och vad vill man inte ha? skuller verkligen uppskatta tips och råd! gärna om det är någon som kan ge råd om grupper eller föreningar man kan gå med i
för att lära sig och för utflykter. tack på förhand / Matthias
 
De flesta behöver prova sig fram, som nybörjare uppskattar man stöd mycket (val av kängor kan vara väl så viktigt som val av skridskor), köp gärna begagnat till att börja med, marknaden för begagnade borde vara mycket stor. Se bara till att de är eller blir bra slipade.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Vad tänker du använda för kängor?

Min inte alls ödmjuka inställning är att nybörjare bör skaffa sig löshälsutrustning med skenan ställbar i sidled. Beprövade sådan skridskor är Skyllermarks blå och röda skridskor.

Läs tidigare trådar här på forumet. Frågan brukar komma upp sådär 5 gånger per säsong och du var först med frågan i höst.

En annan käpphäst är att inte välja för långa och inte för kort åkyta på skridskorna.

Finns en bok att läsa också med ett kapitel om utrustningsval sko/bindning/skridsko som min blygsamhet hindrar mig att nämna boktiteln på.

Thure
 
Längfärdskridsko

Skridskorna ska inte vara för långa om du är nybörjare, stabila kängor är viktigt du får hjälp hos en sporthandel som har kunnig personal.
Gå med i Friluftsfrämjandet så kan du anmäla och få turer hem i datorn de finns alltid turer för nybörjare såväl som för vana åkare
Roland B
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips