Pulka i skidspåret, Stockholm

Hej!

Var i stockholmsområdet får man använda pulka i spåret? Jag har mailat Lida och frågat men inte fått svar.

/David
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Ska bli intressant att höra men jag är tveksam. Köra drag med hund är helt OK, ej pulka, men kör du pulka så lär det vara risk att du mosar spåren. Om du kör med pulka borde du väl bara kunna dra ut i terrängen eller tänker du träna samtidigt?
 
Ingen spårläggare jag känner vill ha pulkor i spåret. Idee'n med pulka är ju att kunna köra ospårat.
För maximal frid gäller det att känna till etiketten i naturen och bland spåren.
Pulkspår dras av skidlöparna med byte av mittspår så att det blir 3-4 skidspår i bredd.
go tur
 

OK att få ut barn i friska luften är hedersamt. Undvik dock pistade klubbspår det brukar finnas familjespår som funkar dom brukar inte vara så kuperade heller. Ibland kan man hitta något ensamt skoterspår som också funkar. Se dock till att det inte är någon skoterled.

Är det lite snö kan man göra ett eget spår på någon golfbana.
 
Så länge du inte åker i maskindragna spår eller i skejtpisten så är nog lugnt. Brukar finnas många "spontan"skidspår i både nackareservatet och på Tyresta t ex. Många har barn i pulka eller bredvid.

...skoterleder lär du knappast hitta i Stockholm, så att åka i ett skoterspår är också ok :).

//J
 
Vandringsvägar fungerar

utmärkt t ex 5 kmslingan söder om Hellasgården och spåren mot Saltsjöbaden men undvik de maskindragna spåren på Saltsjöbadens golfbana. Spår på sjöar kan också funka. I Bagis och Älta är det inte etikettsbrott att gå eller dra pulka (cykla är gränsfall) där några åker skidor. Men nono som sagt på Saltis golfbana.

Snösäsongerna är så olika kring Stockholm vissa vintrar bra många veckor men andra bara några dagar så passa på.

Thure
 
utmärkt t ex 5 kmslingan söder om Hellasgården och spåren mot Saltsjöbaden men undvik de maskindragna spåren på Saltsjöbadens golfbana. Spår på sjöar kan också funka. I Bagis och Älta är det inte etikettsbrott att gå eller dra pulka (cykla är gränsfall) där några åker skidor. Men nono som sagt på Saltis golfbana.

Snösäsongerna är så olika kring Stockholm vissa vintrar bra många veckor men andra bara några dagar så passa på.

Thure

Instämmer med Thure. Bortsett från de maskindragna spåren vid Björkhagen och Kärrtorp så kan man åka på många spontanspår även i Björkis och Kärrtorp. Ängarna och golfbanan t ex. De maskindragna spåren går i elljusspåret, så lätt att undvika.

//J
 
På Lida skulle jag kunna tänka mig att det är ok att åka på sjön bredvid skridskobanan, om det finns lite snö där, men undvik de maskindragna spåren, likaså kan det gå på Orången vid Sundby i Huddinge eller andra skridskoisar.
Ger man sig ut i skejtspår som är väldigt breda så kan man komma undan med att hålla allra längst ut på kanten eller precis utanför, där man inte sabbar prepareringen, men bäst är att med pulka ha bra fäste, ev skinn, och trampa ett eget spår, i stockholm är det sällan så mycket snö att man sjunker igenom, och är det mycket snö kan man gå i ett gammalt översnöat spår för att inte sjunka eller störa.
Vid Tyresta by kan den sk barnvagnsslingan vara ett tips, den brukar ändå alltid vara upptrampad, men spåren på ängarna "antikrundan" kan man undvika, möjligen finns det vid god snötillgång plats mellan dubbelspåren för där drar dom inte för skejt..
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips