Problem med att montera lowrider

Köpte en tubus tara lowrider från Tyskland. Dessvärre var det svårare att montera den än vad jag trodde att det skulle vara.

Min framgaffel har endast ett borrat hål längst ner. Tara är gjord för att ha två. Tror ni att det håller med endast en mutter på nedre delen av gaffeln? (se bilder)

När jag försöker montera den ser jag att det inte kommer att finnas någon plats för hjulet. (se bilder)

Tog fyra snabba bilder så att ni inte bara har min dåliga formulering.

Uppskattar all hjälp då jag ska iväg nu på fredag!

Tack på förhand.
 

Bilagor

  • IMAG0201.jpg
    IMAG0201.jpg
    22.4 KB · Visningar: 658
  • IMAG0200.jpg
    IMAG0200.jpg
    17.6 KB · Visningar: 631
  • IMAG0199.jpg
    IMAG0199.jpg
    33.6 KB · Visningar: 651
  • IMAG0198.jpg
    IMAG0198.jpg
    21.4 KB · Visningar: 569
Klart att det ska funka! Jag hade också svårigheter innan grejorna föll på plats. Vänd cykeln på rätt köl och följ instruktionerna på pdf-länken ovan. Glöm inte den lilla distansringen vid 5:an på instruktionen, och använd rätt hål på lowridern! Se till att ha koll på vad som är framåt, bakåt, upp och ner på både cykeln och lowridern. Lycka till!
 
jag tycker det ser ut som du försöker vända den fel, men det är inte så lätt att se...
det enda jag kan tänka mig är att det kanske kan bli trångt mot bromsen, men det borde funka.
har försökt rita ut på dina bilder här:
 

Bilagor

  • IMAG0198.jpg
    IMAG0198.jpg
    51.4 KB · Visningar: 649
  • IMAG0199.jpg
    IMAG0199.jpg
    77.6 KB · Visningar: 568

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips