Primus 2062

Gissar att det inte fungerar. Engångsflaskorna levererar lägre tryck och har inte lika energirik gasblandning. Å andra sidan så har många apparater med stora gasbehållare i stål eller komposit en reduktionsventil som minskar trycket i brännaren.

Fråga Fogas numera i Upplands Väsby.

Thure
 
Senast ändrad:

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Engångsflaskorna ör väl dyrare än vanliga gasolflaskor så det finns väl ingen atörre anledning att försöka av det skälet?
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips