Point 65

Det finns delade åsikter om Point65 kajaker men kvalitet och pris stämmer inte riktig överens. Särskild deras kompositkajaker har haft stora problem. De läckte!
 
Har en picnic i 1 lager, five-o-five i 3lager och en XP18

1 lagers plastkajakerna borde inte få existera, botten går från bergstopp till den djupaste dalen. Påverkar säkert inte så mycket väl i vattnet, men det är tråkigt att se på.

Five-o-five 3lagers konstruktionen är en riktigt bra instegs kajak i plast. Får plats med rätt mycket, och med de nya sätena(som jag ej har) lär det nog vara riktigt grymt.

XP18, i jämförelse med andra kajaker i detta segment så kan man nog ge lite kritik på byggkvalitén, sidorna i fören flexar om man trycket lätt med fingrarna. Men den sväljer otroligt mycket packning, och förhoppningsvis så släpper de deras nya airseat till denna kajak också. Det var inte möjligt förra året.

Den är ganska stabil även i sämre väder, men five-o-fiven är enligt mig stabilare i sämre väder. Man får jobba mer aktivt i XP18:n, vilket också kan vara kul! Den största fördelen är ju att jag tycker den är otroligt vacker!

De läcker inte, men jag har haft problem med deras egna kapell, så numera kör jag från ett annat fabrikat och då blir det vattentätt.
 
Senast ändrad:

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Bara bra erfarenheter

Hej!
Har två Point 65, en X-ray i kolfiber och en Double shot i glasfiber, så jag är förstås jävig...
Men jag har varit helt nöjd med båda. De är täta och jag har inte haft några problem med finish eller läckage. Jag smörjer förstås luckorna med silikonspray vid behov, och har tätat alla genomföringar med Sikaflex i förebyggande syfte. Det enda större problem som har dykt upp och som har med konstruktionen att göra rör handtagen på K2. Det finns ett kraftigt och två mindre kraftiga handtag både fram och bak. Att lyfta en fullastad kajak i de mindre kraftiga handtagen visade sig vara en dålig idé...

Antagligen hade jag kunnat vara nöjd och glad även med kajaker med motsvarande mått och av annat märke, men det finns en annan sak som jag uppskattar med Point här i Göteborg. De gånger det har varit problem har de ställt upp och fixat saken utan några som helst problem. Detta är värt mycket. Oberoende av vilket märke man väljer kan saker krångla och bli fel, men här känner jag mig säker på att leverantören ställer upp och löser det.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips