Parkas ofodrad ej svart?

Parkalång ofodrad jacka i annan färg än svart.
Var i friluftsboden och såg en klokt gjord Tierraparka, men färgen svart, endast, gör att den helfet går bort.

Känner någon till en bra ofodrad parka i brunt, grått eller någon annan mindre smutskänslig färg?

Brukar vara i grönsakslådan, inte gå på asfaltstråket.

Tack på förhand.

go tur
 
Våra uppfattningar om parkaslängd tycks vara skilda. Jag vill ha en jacka som går ner över övesta delen av låren.
Ljusblå och svarta finns det gott om men mindre jordkänsliga färger tack.

Tack på förhand
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.
Efter att ha känt och tittat på en Särma har jag beställt en, fick sytt en smock i Loden som jag var mycket nöjd med, men ett toalettbeslk på ett matställe räckte för att någon annan skulle uppskatta den lika mycket. Tjuven tog också min ryggsäck så hemresan blev kall och lätt.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.