Pakethållare för sadelstolpe, med "väskstöd", i Stockholm ?

Ja, rubriken säger allt. Jag har letat med ljus och lykta efter en sådan här

Ska cykla från Luleå till Stockholm i sommar med en gammal cyclepro utan fästen för pakethållare. Kan inte svetsa eller modifiera ramen så det lutar åt att enda alternativet blir en sådan hållare.

Är det någon som sett en sådan till försäljning i huvudstaden ? Jag har iofs kompisar i Skellefte där den säljs men jag vill gärna klämma på den också.

MVH
Kristoffer
 
Vad är det för specifikt med just DEN modellen? Pakethållare för sadelstolpe är ju mycket vanligt, finns ju t o m på Biltema
 
Cykloteket

har en modell i sin katalog men utan byglarna för sidoväskor men det kan du säker fixa till själv.

Thure
 
KLAGER - inget speciellt , förutom att det finns stöd för att väskorna inte ska svänga in i hjulen.

Hittade förresten en på första bästa affär så tråden kan låsas.

/Kristoffer
 

Aktuellt

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips